Jaskra - podstępna choroba, która nie boli

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 19:30
Aż trudno uwierzyć, że co szósty Polak NIGDY nie badał wzroku! A z badań wykonanych w styczniu 2018 r przez PBS wynika, że wyraźnego pogorszenia wzroku doświadcza prawie każdy Polak po 40. roku życia.
Audio
Badanie wzroku, zdjęcie ilustracyjne
Badanie wzroku, zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Badania opinii zrealizowane w lutym 2018 r. przez IQS na zlecenie Vision Express dowodzą, że blisko 1/3 Polaków uważa, że niewystarczająco dba o oczy. Alarmującym wnioskiem jest również to, że aż 65 proc. Polaków nie było u okulisty od ponad roku.

W związku ze Światowym Tygodniem Jaskry przypadającym od 11 do 17 marca 2018 r. lekarze okuliści nagłaśniają wiedzę m.in. o jaskrze - chorobie, która rozwija się bezboleśnie, a nieleczona prowadzi do ślepoty. Szacuje się, że jaskrą w Polsce może być dotkniętych 800 tysięcy osób, z czego 400 tysięcy nawet o tym nie wie.  Jeżeli jaskra zostanie wcześnie wykryta, to obecnie medycyna jest wstanie zapewnić pacjentowi zachowanie wzroku do końca życia. W tym tygodniu dostępne są bezpłatne badania wzroku. Wszystkie informacje na stronie Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

A my w "Eurece" mówimy też o prezbiopii (starczowzroczności), o zaćmie i sposobach leczenia. Dlaczego osoba z cukrzycą powinna szczególnie dbać o wzrok? Na czym polega profilaktyka okulistyczna? Posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: okuliści: prof. dr hab. n.med. Ewa Izabela Mrukwa-Kominek (Śląski Uniwersytet Medyczny), prof. dr hab. Jacek Paweł Szaflik (Warszawski Uniwersytet Medyczny, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Okulistycznego)

Data emisji: 15.03.2018

Godzina emisji: 19.10

ag

Czytaj także

AMD a odmładzanie komórek siatkówki

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 12:16
Zwyrodnienie plamki żółtej to obecnie najpowszechniejsza choroba siatkówki oka i najczęstsza przyczyna utraty widzenia osób po 60. roku życia. Jeszcze do niedawna nie można było jej wyleczyć we wczesnym stadium.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smog, klimatyzacja i komputer - wrogowie oczu!

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 14:10
- Środowisko, w którym na co dzień funkcjonujmy, nie jest fizjologiczne dla powierzchni oka. A z wiekiem coraz mniej prawidłowe są warstwy filmu łzowego - mówi dr Anna M. Ambroziak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skrzywiona przegroda nosa. Prostować?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 15:00
Czy skrzywiona przegroda nosa to tylko defekt kosmetyczny, czy też zdrowotny wymagający interwencji chirurgicznej?
rozwiń zwiń