X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przybysze z kosmosu, czyli polskie meteoryty

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 20:06
271 kg waży "Kruszynka" największy polski meteoryt i największy taki obiekt w naszej części Europy. Został znaleziony w ubiegłym roku w poznańskiej dzielnicy Morasko.
Audio
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Vadim Sadovski /Shutterstock.com

W tej części stolicy Wielkopolski znajduje się także rezerwat przyrodniczo-astronomiczny utworzony 24 maja 1976 roku z kraterami,  które zdaniem większości badaczy powstały w wyniku upadku meteorytu. To właśnie tam w 1914 roku znaleziono po raz pierwszy blisko 80-kilogramowy kamień, który okazał się fragmentem meteorytu. W sumie znaleziono tam 1,5 tony meteorytów

W audycji mówimy o historii meteorytu Morasko - to łączna nazwa znalezisk pochodzących z meteoroidu, którego fragmenty są znajdowane w okolicy dawnej wsi Morasko (obecnie północna część Poznania). Ujawniamy, jakiej wiedzy dostarczają naukowcom kamienie z nieba oraz o kolekcjonerach i rynku meteorytów. Znalazcy "Kruszynki" chcą sprzedać ją za 500 tys. i to cena promocyjna.

Prof. Andrzej Muszyński przekonuje, że Morasko to niezwykła miejsce. - Większe fragmenty tego deszczu utworzyły kratery, a małe spadły tak jak deszcz. To największy deszcz meteorytów w Europie - mówi naukowiec.

Prof. Edward Chwieduk zdradza, że wiadomo skąd pochodzą podpoznańskie meteoryty. - Z obszaru asteroid między Marsem a Jowiszem - mówi. Obiekty tam istniejące są datowane na 4,6 mld lat.

Jakie były parametry upadku? Kiedy do niego doszło? Czy byli świadkowie upadku meteorytów? Jak można znaleźć meteoryt? I czy wolno nimi handlować? Za ile moznaby sprzeda "Kruszynkę"? Posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: prof. Edward Chwieduk i prof. Andrzej Muszyński (naukowcy z Instytutu Geologii Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza)

Data emisji: 20.03.2018

Godzina emisji: 19.09

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polski satelita "Intuition-1" zbada Ziemię

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 20:00
Satelita ułatwi interpretowanie stanu zdrowia lasów, prognozowanie plonów, czy tworzenie mapy zanieczyszczeń miast. Ma być wystrzelony w 2022 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie o Stephenie Hawkingu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 19:30
W Cambridge zmarł brytyjski naukowiec Stephen Hawking. Miał 76 lat. Hawking był astrofizykiem, kosmologiem i fizykiem teoretykiem. Od młodości cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne, którego postęp spowodował paraliż większości ciała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Planetaria stały się pewnego rodzaju kinami

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 14:51
W "Czterech porach roku" odbyliśmy wycieczkę ze spoglądaniem w niebo. Taką wycieczkę można zaliczyć również w wygodnym fotelu siedząc twardo na ziemi. Takie możliwości dają planetaria. W audycji rozmawialiśmy z przedstawicielami trzech polskich planetariów: w Olsztynie, Łodzi i Chorzowie.
rozwiń zwiń