X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak pomóc pacjentowi z chorobą Parkinsona?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 19:44
11 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Choroby Parkinsona. Choroba Parkinsona to jedno z najczęstszych schorzeń neurodegeneracyjnych.
Audio
  • Jak pomóc chorym na chorobę Parkinsona (Eureka/Jedynka)
Choroba Parkinsona to choroba neurodegradacyjna. Z czasem chorzy muszą korzystać z balkonika lub wózka
Choroba Parkinsona to choroba neurodegradacyjna. Z czasem chorzy muszą korzystać z balkonika lub wózkaFoto: klimkin/pixabay

Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią ok. 80 tys. osób, a co roku przybywa nawet do 8 tysięcy nowych pacjentów.

Lekarze stwierdzają, że mają pacjentów w coraz młodszym wieku. Ponieważ jednym z objawów jest drżenie rąk, to kiedyś wiązano to schorzenie z wiekiem pacjenta i diagnozowano ich późno. U ludzi młodych takie objawy budzą zaniepokojenie, stąd diagnoza jest szybsza. Innymi objawami są m.im niestabilność postawy i trudność z zachowaniem równowagi, zaburzenia mowy i połykania. Chorobie sprzyja m.in brak ruchu.

Choroba Parkinsona dotyka nie tylko pacjenta - mierzy się z nią cała rodzina. Bardzo często opiekunem zostaje najbliższa osoba chorego: współmałżonek, dziecko, rodzeństwo.

Niestety, mimo znaczącego postępu we współczesnej medycynie, nie wynaleziono jeszcze leku, który może wyleczyć tę chorobę. Obecne leki mogą jednak złagodzić objawy i opóźnić jej przebieg do tego stopnia, że chorzy mogą być aktywni zawodowo. Istnieje również szereg rozwiązań, które wpływają na poprawę komfortu życia opiekunów i pacjentów.

Jakie są przyczyny choroby? Na czym polega leczenie? Jak się odżywiać w tej chorobie? Gdzie szukać informacji i pomocy, jeśli chory jest samotny?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: Ewa Dobrowolska (Mazowieckie Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona), dr n. med. Aleksandra Karbowniczek (neurolog związana z fundacją "Żyć z chorobą Parkinsona" oraz Polską Akademią Nauk)

Data emisji: 12.04.2018

Godzina emisji: 19.08

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Choroba Alzheimera. Schorzenie tysiąca małych błędów

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 13:30
Zaczyna się od zapominania, zadawania w kółko tych samych pytań, gubienia się. Potem objawy zwykle się nasilają, chory traci umiejętność pisania, czytania, rozumienia abstrakcyjnych pojęć, a wreszcie - przestaje rozpoznawać bliskich. Na tym polega choroba Alzheimera, która wpływa na życie całej rodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy Dzień Walki z Depresją. Chorują na nią dorośli i dzieci

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 08:00
Depresja to bardzo groźna choroba. Potrafi odebrać chęć do życia, a nawet samo życie. Chorują na nią nie tylko dorośli, ale także dzieci. W światowym Dniu Walki z Depresją przypominamy, że depresję można wyleczyć!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taka mała a taka ważna. Otocz opieką swoją tarczycę

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 19:55
Tarczyca to niewielki gruczoł na dole szyi, wagi zaledwie 30 g. Ma wielkość motyla i przypomina go kształtem. Mimo tak małej wagi, to właśnie tarczyca wydziela do krwi hormony T3 i T4, których znaczenie można porównać do mocy silników odrzutowych w samolotach.
rozwiń zwiń