Bonaparte prywatnie. Unikatowa wystawa w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 19:45
Ekspozycja zatytułowana "Napoleon Bonaparte" jest największą kolekcją autentycznych przedmiotów należących do Napoleona, które pochodzą ze zbiorów Fondation Napoléon oraz Musée de l’Armée Invalides w Paryżu. 
Audio
  • Wystawa poświęcona Napoleonowi Bonapartemu (Eureka/Jedynka)
Napoleon Bonaparte na koniu i żołnierz 1909
"Napoleon Bonaparte na koniu i żołnierz" 1909Foto: Polona.pl

Wystawa jest podróżą w czasie poprzez Pięć Odsłon Triumfu Napoleona Bonaparte: poznamy go jako żołnierza, generała, konsula, cesarza i zesłańca. Podróż ta rozpoczyna się wraz z Rewolucją Francuską w 1789, a kończy śmiercią Napoleona. Ekspozycja pokazuje także akcenty z historii Polski, łączące Napoleona z Polską i Polakami, którzy bardzo mocno wierzyli w skuteczną walkę o niepodległość za jego pośrednictwem. 

- Wystawa została otwarta 20 kwietnia i w Warszawie będzie przez jedyne 9 tygodni do 30 czerwca. Wystawa jest naprawdę wyjątkowa. Po raz pierwszy tak duża kolekcja przedmiotów należących do Bonapartego i jego rodziny przekroczyła granice Polski – przekonywała Ewa Król-Bednarczyk, rzecznik prasowy wystawy.

Na wystawie zobaczymy rzeczy osobiste Bonapartego, stroje, broń, odznaczenia, meble, a także dokumenty dotyczące różnych aspektów życia genialnego przywódcy, począwszy od militarnych strategii przez triumfy, aż po życie osobiste. - Na mnie duże wrażenie zrobiło kilka eksponatów. Przywołam tu chociażby bikorn, czyli ten słynny kapelusz, który Napoleon miał na głowie, w decydującym o jego życiu momencie, jakim była bitwa pod Waterloo - powiedział prof. Dariusz Nawrot, historyk z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Ewa Król-Bednarczyk (rzecznik prasowy wystawy), prof. Dariusz Nawrot (historyk z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach)

Data emisji: 25.04.2018

Godzina emisji: 19.09

kh/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Prof. Anita Panek po 76 latach opuściła Brazylię, by powrócić do Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 14:50
Urodzona w Krakowie 1 września 1930 roku w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Jej życie to gotowy scenariusz na film pełen zwrotów akcji. O tym życiu opowiedziała w radiowej Jedynce. Gościem audycji "Nieznani znani" była prof. Anita Dolly Panek, światowej sławy biochemiczka pochodzenia polsko-żydowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie w getcie i samobójstwo Szmula Zygielbojma

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2018 15:34
19 kwietnia 1943 r w warszawskim getcie rozpoczęło się powstanie, które trwało do połowy maja. Była to odpowiedź na niemiecką akcje ostatecznej likwidacji getta, w którym mieszkało wciąż jeszcze 50 do 70 tysięcy żydów. 19 kwietnia o 6 rano niemieckie oddziały wkraczające do getta zostały ostrzelane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspólna, polsko-izraelska, prawda historyczna?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2018 14:31
19 kwietnia obchodziliśmy 75. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że obwinianie Polaków za Holokaust jest krzywdzące zarówno dla Polaków, jak i Żydów, którzy są polskimi obywatelami. 
rozwiń zwiń