Bonaparte prywatnie. Unikatowa wystawa w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 19:45
Ekspozycja zatytułowana "Napoleon Bonaparte" jest największą kolekcją autentycznych przedmiotów należących do Napoleona, które pochodzą ze zbiorów Fondation Napoléon oraz Musée de l’Armée Invalides w Paryżu. 
Audio
  • Wystawa poświęcona Napoleonowi Bonapartemu (Eureka/Jedynka)
Napoleon Bonaparte na koniu i żołnierz 1909
"Napoleon Bonaparte na koniu i żołnierz" 1909Foto: Polona.pl

Wystawa jest podróżą w czasie poprzez Pięć Odsłon Triumfu Napoleona Bonaparte: poznamy go jako żołnierza, generała, konsula, cesarza i zesłańca. Podróż ta rozpoczyna się wraz z Rewolucją Francuską w 1789, a kończy śmiercią Napoleona. Ekspozycja pokazuje także akcenty z historii Polski, łączące Napoleona z Polską i Polakami, którzy bardzo mocno wierzyli w skuteczną walkę o niepodległość za jego pośrednictwem. 

- Wystawa została otwarta 20 kwietnia i w Warszawie będzie przez jedyne 9 tygodni do 30 czerwca. Wystawa jest naprawdę wyjątkowa. Po raz pierwszy tak duża kolekcja przedmiotów należących do Bonapartego i jego rodziny przekroczyła granice Polski – przekonywała Ewa Król-Bednarczyk, rzecznik prasowy wystawy.

Na wystawie zobaczymy rzeczy osobiste Bonapartego, stroje, broń, odznaczenia, meble, a także dokumenty dotyczące różnych aspektów życia genialnego przywódcy, począwszy od militarnych strategii przez triumfy, aż po życie osobiste. - Na mnie duże wrażenie zrobiło kilka eksponatów. Przywołam tu chociażby bikorn, czyli ten słynny kapelusz, który Napoleon miał na głowie, w decydującym o jego życiu momencie, jakim była bitwa pod Waterloo - powiedział prof. Dariusz Nawrot, historyk z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Ewa Król-Bednarczyk (rzecznik prasowy wystawy), prof. Dariusz Nawrot (historyk z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach)

Data emisji: 25.04.2018

Godzina emisji: 19.09

kh/abi

Czytaj także

Prof. Anita Panek po 76 latach opuściła Brazylię, by powrócić do Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 14:50
Urodzona w Krakowie 1 września 1930 roku w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Jej życie to gotowy scenariusz na film pełen zwrotów akcji. O tym życiu opowiedziała w radiowej Jedynce. Gościem audycji "Nieznani znani" była prof. Anita Dolly Panek, światowej sławy biochemiczka pochodzenia polsko-żydowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie w getcie i samobójstwo Szmula Zygielbojma

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2018 15:34
19 kwietnia 1943 r w warszawskim getcie rozpoczęło się powstanie, które trwało do połowy maja. Była to odpowiedź na niemiecką akcje ostatecznej likwidacji getta, w którym mieszkało wciąż jeszcze 50 do 70 tysięcy żydów. 19 kwietnia o 6 rano niemieckie oddziały wkraczające do getta zostały ostrzelane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspólna, polsko-izraelska, prawda historyczna?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2018 14:31
19 kwietnia obchodziliśmy 75. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że obwinianie Polaków za Holokaust jest krzywdzące zarówno dla Polaków, jak i Żydów, którzy są polskimi obywatelami. 
rozwiń zwiń