X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Hanna Świda-Ziemba wyprzedziła swoje czasy

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 19:10
Wybitny polski socjolog prof. Hanna Świda-Ziemba jest bohaterką książki "Uchwycić życie. Wspomnienia, dzienniki i listy 1930-1989". Przedstawia w niej obraz epoki, w której żyła, którą badała. W badaniach stosowała metody na owe czasy nowatorskie. Do tego stopnia, że praca jej doktorska została ocenzurowana.
Audio
  • Wspomnienia o prof. Hannie Świdzie-Ziembie (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/nikolayhg

Prof. Elżbieta Zakrzewska-Manterys wspomina, że z prof. Świdą-Ziembą spotkała się podczas egzaminów wstępnych. które zresztą nie za bardzo dobrze jej poszły. Na studia dostała się jednak z odwołania i od pierwszego roku była zafascynowana osobą jej mentorki. - Była niezwykle frapującym człowiekiem, bardzo wiele anegdot o niej krążyło, bo zachowywała się w sposób niestandardowy - mówiła socjolog. Często wspominała Wilno, miasto jej młodości i Łódź, gdzie studiowała.

Dominik Czapigo, który jest autorem opracowania "Uchwycić życie. Wspomnienia, dzienniki i listy 1930-1989" chodził na zajęcia do profesor w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych. Pisał u niej doktorat i dużo rozmawiali. Te rozmowy były nagrywane. Naukowiec doszedł do wniosku, że warto te wspomnienia wydać drukiem.

Czym wyróżniała się prof. Hanna Świda-Ziemba? Jaką książkę napisała? Dlaczego wspomnienia o jej pokoleniu wydała dopiero w wolnej Polsce? Posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Elżbieta Zakrzewska-Manterys (Instytut Stosowanych Nauk Społecznych), Dominik Czapigo (Ośrodek Karta)

Data emisji: 16.05.2018

Godzina emisji: 19.11

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przedwojenne Wilno jako ośrodek myśli politycznej

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2016 19:00
- W Wilnie były reprezentowane wszystkie nurty polityczne. To było zwierciadło tego, co działo się w Polsce, choć miało to swoje specyficzne cechy. Niewątpliwie był to ważny ośrodek myśli politycznej i społecznej. Posiadał nie tylko Uniwersytet Wileński, a także ważną placówkę, która wykształciła całą plejadę sowietologów, czyli Instytut Naukowo-Badawczy Europy Wschodniej - ocenia Romuald Mieczkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dawne rezydencje kresowe. W jakim są stanie?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 20:00
Nakładem wydawnictwa IPN ukazał się album Grzegorza Rąkowskiego pt. "Kresowe rezydencje. Województwo wileńskie". Publikacja dokumentuje świat przedwojennych polskich dworów, zamków i pałaców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiermasz Wielkanocny. Kaziuk Praski 2018

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 07:35
- Praski jarmark wielkanocny, nawiązujący do tradycji wileńskiego Kaziuka, odbędzie się po raz trzeci - powiedziała w radiowej Jedynce współorganizatorka wydarzenia Margarita Chilińska.
rozwiń zwiń