Prof. Hanna Świda-Ziemba wyprzedziła swoje czasy

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 19:10
Wybitny polski socjolog prof. Hanna Świda-Ziemba jest bohaterką książki "Uchwycić życie. Wspomnienia, dzienniki i listy 1930-1989". Przedstawia w niej obraz epoki, w której żyła, którą badała. W badaniach stosowała metody na owe czasy nowatorskie. Do tego stopnia, że praca jej doktorska została ocenzurowana.
Audio
  • Wspomnienia o prof. Hannie Świdzie-Ziembie (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/nikolayhg

Prof. Elżbieta Zakrzewska-Manterys wspomina, że z prof. Świdą-Ziembą spotkała się podczas egzaminów wstępnych. które zresztą nie za bardzo dobrze jej poszły. Na studia dostała się jednak z odwołania i od pierwszego roku była zafascynowana osobą jej mentorki. - Była niezwykle frapującym człowiekiem, bardzo wiele anegdot o niej krążyło, bo zachowywała się w sposób niestandardowy - mówiła socjolog. Często wspominała Wilno, miasto jej młodości i Łódź, gdzie studiowała.

Dominik Czapigo, który jest autorem opracowania "Uchwycić życie. Wspomnienia, dzienniki i listy 1930-1989" chodził na zajęcia do profesor w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych. Pisał u niej doktorat i dużo rozmawiali. Te rozmowy były nagrywane. Naukowiec doszedł do wniosku, że warto te wspomnienia wydać drukiem.

Czym wyróżniała się prof. Hanna Świda-Ziemba? Jaką książkę napisała? Dlaczego wspomnienia o jej pokoleniu wydała dopiero w wolnej Polsce? Posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Elżbieta Zakrzewska-Manterys (Instytut Stosowanych Nauk Społecznych), Dominik Czapigo (Ośrodek Karta)

Data emisji: 16.05.2018

Godzina emisji: 19.11

ag

Czytaj także

Przedwojenne Wilno jako ośrodek myśli politycznej

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2016 19:00
- W Wilnie były reprezentowane wszystkie nurty polityczne. To było zwierciadło tego, co działo się w Polsce, choć miało to swoje specyficzne cechy. Niewątpliwie był to ważny ośrodek myśli politycznej i społecznej. Posiadał nie tylko Uniwersytet Wileński, a także ważną placówkę, która wykształciła całą plejadę sowietologów, czyli Instytut Naukowo-Badawczy Europy Wschodniej - ocenia Romuald Mieczkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dawne rezydencje kresowe. W jakim są stanie?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 20:00
Nakładem wydawnictwa IPN ukazał się album Grzegorza Rąkowskiego pt. "Kresowe rezydencje. Województwo wileńskie". Publikacja dokumentuje świat przedwojennych polskich dworów, zamków i pałaców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiermasz Wielkanocny. Kaziuk Praski 2018

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 07:35
- Praski jarmark wielkanocny, nawiązujący do tradycji wileńskiego Kaziuka, odbędzie się po raz trzeci - powiedziała w radiowej Jedynce współorganizatorka wydarzenia Margarita Chilińska.
rozwiń zwiń