Inkaski rytuał składania dzieci w ofierze bogom gór

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 19:48
Rytuał ten nazywa się "Capacocha”. Często taka ofiarę składano bogom przed położeniem np. wodociągu, albo przed postawieniem światyni.
Audio
  • Inkaski zwyczaj "Capacocha" składania ofiar z kilkunastoletnich dzieci (Eureka/Jedynka)
Wulkan Misti koło Arequipy
Wulkan Misti koło ArequipyFoto: Maciej Sobczyk

W Arequipie, w Muzeum Sanktuariów Andyjskich, znajduje się "Juanita"- najsłynniejsza peruwiańska mumia kilkunastoletniej dziewczynki odnaleziona w 1995 r na stokach wulkanu Ampato oraz inne zamrożone szczątki inkaskich ofiar, zbierane w ostatnich latach z pobliskich gór. Dotychczas nie były naukowo badane.

Niektóre z mumii są w świetnym stanie. - To oczywiście warunki podszczytowe doskonale konserwują mówi dr Maciej Sobczyk. Ofiary z dzieci składano na wysokości powyżej pięciu tysięcy metrów. Co ciekawe wulkan Misti jest czynnym wulkanem i tam mumie znajdowano nie na zboczu, a wewnątrz.

Dagmara Socha opowiada, jak bada mumie. - Szczątki były w złym stanie w postaci zmrożonej bryły, więc najpierw trzeba było taka bryłę częściowo oczyścić i rozmrozić na specjalnych sitach, aby zobaczyć co jest wewnątrz i następnie oczyszczało się kości, aby poddać je analizie - wyjaśnia badaczka.

Jakich odkryć dokonali naukowcy i jak te informacje wzbogacają nasza wiedzę o rytuale "capacocha". posłuchaj nagrania całej rozmowy i zobacz szczątki na fotografiach w galerii.

***

Tytuł audycji: "Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: Dagmara Socha (bioarcheolog z UW), dr Maciej Sobczyk (Ośrodek Badań Prekolumbijskich UW)

Data emisji: 18.05.2018

Godzina emisji: 19.12

agCzytaj także

Kaplica Merefnebefa. Starożytny Egipt w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2017 19:10
Od piątku (8.12) bez wyjazdu nad Nil można zwiedzać kaplicę grobową Merefnebefa odkrytą przez misję prof. Karola Myśliwca w Sakkara w 1997 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oman wyrósł na palmach daktylowych

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 20:28
Ekipa polskich archeologów wróciła niedawno z Omanu. Był to drugi sezon wykopaliskowy w tym egzotycznym kraju na Pówyspie Arabskim, który Oman dzieli z Jemenem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnica cmentarzyska w Bodzi

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 19:50
Dziesięć lat temu przy okazji budowy autostrady A1 natrafiono na cmentarz z początków Państwa Polskiego. Z grobów wydobyto niezwykle intrygujące znaleziska o słowiańskim, skandynawskim i chazarskim rodowodzie. Cmentarz wciąż jest źródłem wielu naukowych spekulacji. 
rozwiń zwiń