Innowacje w motoryzacji. Jakie udogodnienia czekają nas w codziennym podróżowaniu?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 20:16
Inteligentny fotel do samochodów autonomicznych, który dopasuje się do kształtu pasażera i komunikuje się z nim w sprawie sytuacji na drodze? A może ultralekki samochód ciężarowy? Brzmi to jak bajka.
Audio
  • INNOMOTO - wsparcie dla motoryzacji (Eureka/Jedynka)
Program INNOMOTO, to program NCBR, który ma na celu m.in. finansowanie prac rozwojowych nad innowacyjnymi rozwiązaniami na rzecz przedsiębiorców w branży motoryzacyjnej
Program INNOMOTO, to program NCBR, który ma na celu m.in. finansowanie prac rozwojowych nad innowacyjnymi rozwiązaniami na rzecz przedsiębiorców w branży motoryzacyjnejFoto: VanderWolf Images/Shutterstock

To dwa z kilku projektów dofinansowanych w ramach pierwszego konkursu Innomoto Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Obecnie rozpoczął się nabór wniosków do drugiego konkursu. NCBR przeznacza 300 mln zł na kolejne nowatorskie projekty w branży motoryzacyjnej.

- Udział w konkursie to szansa dla wielu polskich przedsiębiorców niezależnie od wielkości i charakteru firmy. Projekty muszą obejmować prace rozwojowe i dodatkowo mogą zawierać badania przemysłowe – powiedział Bartosz Konopacki z NCBR.

Jedną z osób biorących udział w pierwszym konkursie jest Piotr Bartoszewicz, który odpowiada za opracowanie nowej generacji fotela samochodowego do zastosowań zwłaszcza w pojazdach autonomicznych z firmy Faurecia Grójec R&D Center S.A. - Autonomiczny samochód oznacza, ze będzie jeździł bez udziału kierowcy. Pasażerowie będą spędzać podróż np. na czytaniu książki, spaniu lub rozmowie, więc fotel powinien być bardziej komfortowy. Chcemy być częścią tej wspaniałej przygody jaką jest zmiana sposobu podróżowania, dlatego prowadzimy projekt innowacyjnych modeli samochodowych przeznaczonych głównie do samochodów autonomicznych – powiedział.

Drugim przykładem z pierwszego konkursu Innomoto jest ultralekki modularny pojazd ciężarowy zasilany energią elektryczną. - Przy projektowaniu tego samochodu chcemy wykorzystać najnowsze technologie materiałowe, w maksymalnym stopniu oprzeć się na lekkich komponentach – powiedział Jarosław Brach, rzecznik prasowy firmy Nysa Zakład Pojazdów S.A.

Audycja została przygotowana we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Zapraszamy do wysłuchania.

Audycja jest dofinansowana z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: Bartosz Konopacki (NCBR), Piotr Bartoszewicz (szef projektu grantowego "Opracowanie nowej generacjo fotela samochodowego do zastosowań zwłaszcza w pojazdach autonomicznych" z firmy FAURECIA GRÓJEC R&D CENTER S.A, Jarosław Brach (rzecznik prasowy firmy Nysa Zakład Pojazdów S.A.)

Data emisji: 22.05.2018

Godzina emisji: 19.09

abi

Czytaj także

NCBiR wspiera polskie uczelnie i instytucje

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 20:05
Studia w języku angielskim, a nawet rosyjskim, elektroniczne indeksy, dodatkowe kursy i certyfikaty zwiększające szanse na lepszą pracę. Na te i wiele innych aktywności polskich uczelni Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy miliard złotych w ramach konkursu „Zintegrowane programy uczelni”. Nabór wniosków od 11 czerwca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bronisław Piłsudski - król Ajnów, brat marszałka

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 14:00
Był etnografem, muzealnikiem i podróżnikiem, badaczem kultury ludów Dalekiego Wschodu, a prywatnie bratem Józefa Piłsudskiego, marszałka Polski. 17 maja minęła setna rocznica śmierci Bronisława Piłsudskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe koncepcje narodu: Liga Narodowa i Roman Dmowski

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 15:00
Dla jednych wybitny polityk, dla innych nacjonalista kojarzony z antysemityzmem, autor opublikowanych w 1903 roku, a zakazanych w PRL -u, "Myśli nowoczesnego Polaka".
rozwiń zwiń