Życie ze stwardnieniem rozsianym

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 19:34
Światowy Dzień SM (stwardnienia rozsianego) przypada na 30 maja. Główne objawy tej choroby to: zaburzenia: czucia, równowagi, może pojawić się upośledzenie chodu i konieczność spędzenia reszty życia na wózku inwalidzkim.
Audio
  • Życie ze stwardnieniem rozsianym (Eureka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Mikael Damkier/Shutterstock

Pacjenci skarżą się też na silny ból głównie w stawach a także na zaburzenia ostrości wzroku. W audycji wyjaśniliśmy mechanizmy, które prowadzą do SM, a także powiedzieliśmy jakie są w tej chwili terapie pozwalające żyć z SM.

Nie zabrakło też refleksji nad sytuacją kobiet z SM. Ukazał się właśnie raport Kobiety z SM przygotowany przez MERCK-wiodącą firmę naukowo-technologiczną działającą w Polsce od 1992 r. Okazuje się, że  kobiety w Polsce są często źle diagnozowane. Aż 21% z nich na pierwszej wizycie otrzymuje błędną diagnozę a lekarze potrzebują średnio aż 4 wizyt, aby rozpoznać stwardnienie rozsiane.

Choroba ogranicza też realizację planów zawodowych i rodzinnych. 32% kobiet rezygnuje z ubiegania się  o nową pracę czy awans a 22% rezygnuje ze studiów. 38% kobiet z małych miejscowości z rozpoznanym SM całkowicie rezygnuje z kontunuowania swojej kariery zawodowej ze względu na częste wizyty kontrolne czy wyjazdy do szpitala poza miasto zamieszkania.

Co wywołuje SM? Czy można je całkowicie wyleczyć? Jakie są nietypowe objawy SM? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: Dr n. med. Aleksandra Podlecka-Piętowska (neurolog, Klinika Neurologii,  SP Centralny Szpital Kliniczny WUM), Magdalena Fac (Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego), Milena Trojanowska, pacjentka z SM

Data emisji: 24.05.2018

Godzina emisji: 19.10

kh


Czytaj także

Polska onkologia dziecięca znalazła się na nowej drodze

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 20:32
- Nadal pozostaje dużym problemem stosowanie nowych leków i innowacyjnych rozwiązań, więc jeśli możemy czerpać z wiedzy ośrodków, które są o krok dalej, to dzięki temu nasi pacjenci mogą mieć dostęp do tego, co jeszcze u nas nie jest standardem - mówi onkolog prof. Anna Raciborska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rozpoznać chorą tarczycę?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 12:41
Kiedy tarczyca choruje, nie boli i zwykle długo nie daje o sobie znać. Ale skutki zaburzeń w pracy tego gruczołu mają wpływ na cały organizm. Chorób tarczycy nie wolno lekceważyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pomóc pacjentowi z chorobą Parkinsona?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 19:44
11 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Choroby Parkinsona. Choroba Parkinsona to jedno z najczęstszych schorzeń neurodegeneracyjnych.
rozwiń zwiń