Macierzyństwo. Kiedyś coś normalnego, dziś wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 20:07
Chyba nadal dominuje przekonanie, że mężczyzna powinien pracować na utrzymanie żony i dzieci, a to właśnie kobieta powinna mieć na głowie cały dom i wychowanie potomstwa. Czy współczesne rodziny rzeczywiście funkcjonują według stereotypu?
Audio
Matki nowo narodzonych dzieci są często stawiane w kłopotliwych sytuacjach
Matki nowo narodzonych dzieci są często stawiane w kłopotliwych sytuacjachFoto: g-stockstudio/Shutterstock

- Wydaje mi się, że kino jest trochę zacofane z stosunku do życia – powiedziała psycholog Martyna Harland, odnosząc się do roli współczesnej matki wykreowanej w filmie Tullyo. – Kobiety dzisiaj mówią, że mierzą się przede wszystkim z problemami podziału ról, a nie problemem bycia idealnym rodzicem – dodała.   


kawa shutter 1200.jpg
Kawa z kobiecym mlekiem już niedługo w Polsce. Fanaberia czy pomysł na biznes?

Matki nowo narodzonych dzieci są często stawiane w kłopotliwych sytuacjach, kiedy przychodzi mama albo teściowa i gani młodą matkę za to, że jest nieporadna w opiece nad dzieckiem. Nie potrafią zrozumieć, że ich córka lub synowa dopiero wchodzi w nową rolę, uczy się macierzyństwa i niejednokrotnie jest to nauka na własnych błędach. – Ponadto mamy lub teściowe często podważają pogląd, że młoda matka może o siebie zadbać. Takie zachowanie może tylko wpędzić w poczucie winy – powiedziała psycholog i psychoterapeuta Sandra Waszniewska.

Dlaczego współczesne kobiety traktują macierzyństwo jak wyzwanie? Czy młode matki są szczęśliwe? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.    

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Sandra Waszniewska (psycholog i psychoterapeuta), Martyna Harland (psycholog Uniwersytetu SWPS, autorka projektu Filmoterapia.pl)

Data emisji: 23.05.2018

Godzina emisji: 19.09

abi

Czytaj także

"Uratowane z potopu". Polskie skarby w Szwecji

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 20:00
Dlaczego miecz koronacyjny polskiego króla leży na strychu zamku w Szwecji, a pierwodruki Mikołaja Kopernika stoją na półkach w bibliotece Uppsali? Jak do tego doszło, że w Sztokholmie są królewskie zbroje z Polski, a w kościołach na szwedzkiej prowincji biją polskie dzwony?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płk Leopold Lis-Kula. Był legendą, dziś jest zapomniany

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 12:00
"Śmiał się śmierci w oczy i z wszystkich trudów kpił" - tymi słowami bohatera dzisiejszej audycji opiewa legionowa piosenka z lat 30. Leopold Lis-Kula miał zaledwie 22 lata, gdy zginął na froncie walk z Ukraińcami w 1919 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inkaski rytuał składania dzieci w ofierze bogom gór

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 19:48
Rytuał ten nazywa się "Capacocha”. Często taka ofiarę składano bogom przed położeniem np. wodociągu, albo przed postawieniem światyni.
rozwiń zwiń