X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy poddani Mieszka I byli chrześcijanami?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 19:40
W dyskusji historyków przeważa pogląd, że chrzest władcy nie miał bezpośredniego wpływu na powszechną chrystianizację kraju.
Audio
  • Czy poddani Mieszka I byli chrześcijanami? (Eureka/Jedynka)
Mieszko przyjmuje chrzest. Sgraffito na ścianie rezydencji biskupów pomocniczych położonej w pobliżu pomnika Bolesława Chrobrego, Gniezno
Mieszko przyjmuje chrzest. Sgraffito na ścianie rezydencji biskupów pomocniczych położonej w pobliżu pomnika Bolesława Chrobrego, GnieznoFoto: Aung/Wikipedia/Domena publiczna

Dopiero czasy Chrobrego i jego następców uznaje się za początek przełomu. Argumentem na korzyść tej tezy ma być brak poświadczonych archeologicznie świadectw monumentalnych inwestycji kościelnych, a także późne datowanie (przełom X/XI w.) pochówków szkieletowych, które są dowodem chrześcijańskiego obrządku.

Prof. Andrzej Buko z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN ma wątpliwości, czy dotychczasowa interpretacja znalezisk archeologicznych jest w pełni prawidłowa. Mówił o tym na konferencji naukowej poświęconej początkom inhumacji na ziemiach polskich, a wieczorem tego samego dnia swoje wnioski przedstawił słuchaczom "Eureki".

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Andrzej Buko (Instytutu Archeologii i Etnologii PAN)

Data emisji: 25.05.2018

Godzina emisji: 19.11

mg/ag/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chrzest Polski - początek naszych dziejów

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 06:03
- Bez tego aktu na pewno Polski by nie było, absolutnie nie dało by się jej utrzymać. Sądzę, że nie przyjąć chrztu, to zostawić lukę polityczną, w którą wszystko może wejść - mówił historyk prof. Jacek Banaszkiewicz.
rozwiń zwiń