Czy poddani Mieszka I byli chrześcijanami?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 19:40
W dyskusji historyków przeważa pogląd, że chrzest władcy nie miał bezpośredniego wpływu na powszechną chrystianizację kraju.
Audio
  • Czy poddani Mieszka I byli chrześcijanami? (Eureka/Jedynka)
Mieszko przyjmuje chrzest. Sgraffito na ścianie rezydencji biskupów pomocniczych położonej w pobliżu pomnika Bolesława Chrobrego, Gniezno
Mieszko przyjmuje chrzest. Sgraffito na ścianie rezydencji biskupów pomocniczych położonej w pobliżu pomnika Bolesława Chrobrego, GnieznoFoto: Domena publiczna

Dopiero czasy Chrobrego i jego następców uznaje się za początek przełomu. Argumentem na korzyść tej tezy ma być brak poświadczonych archeologicznie świadectw monumentalnych inwestycji kościelnych, a także późne datowanie (przełom X/XI w.) pochówków szkieletowych, które są dowodem chrześcijańskiego obrządku.

Prof. Andrzej Buko z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN ma wątpliwości, czy dotychczasowa interpretacja znalezisk archeologicznych jest w pełni prawidłowa. Mówił o tym na konferencji naukowej poświęconej początkom inhumacji na ziemiach polskich, a wieczorem tego samego dnia swoje wnioski przedstawił słuchaczom "Eureki".

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Andrzej Buko (Instytutu Archeologii i Etnologii PAN)

Data emisji: 25.05.2018

Godzina emisji: 19.11

mg/ag/abi

Czytaj także

Chrzest Polski - początek naszych dziejów

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 06:00
- Bez tego aktu na pewno Polski by nie było, absolutnie nie dałoby się jej utrzymać. Sądzę, że nie przyjąć chrztu, to zostawić lukę polityczną, w którą wszystko może wejść - mówił historyk prof. Jacek Banaszkiewicz.
rozwiń zwiń