"Trzecia Misja Uczelni". Uniwersytety dla dzieci i seniorów

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 20:00
Zapraszamy do wysłuchania trzeciej audycję przygotowaną we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Mówiliśmy w niej o uniwersyteckich programach kształcenia nie tylko dla studentów, ale także dla uczniów i słuchaczy uniwersytetów drugiego i trzeciego wieku.
Audio
  • "Trzecia Misja Uczelni". Uniwersytety dla dzieci i seniorów (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Monkey Business Images

Aktywizacja społeczna i zawodowa oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu to główne cele konkursu na realizację "Trzeciej Misji Uczelni". Dzięki specjalnym programom kształcenia oraz realizacji działań dydaktycznych, kursów i szkoleń, uczelnie będą miały możliwość szerszego wyjścia z ofertą edukacyjną do odbiorców spoza środowiska akademickiego. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, agencja wykonawcza ministra nauki i szkolnictwa wyższego, przeznaczy na ten cel 200 mln złotych.

"Trzecia Misja Uczelni" to nowy konkurs NCBR. Jego celem jest opracowanie i realizacja programów kształcenia i działań dydaktycznych, kursów czy szkoleń we współpracy z podmiotami działającymi na rzecz edukacji, takimi jak np. jednostki samorządu terytorialnego czy organizacje pozarządowe. Uczestnicy programów będą mieli możliwość rozwinięcia swoich umiejętności i uzyskania kompetencji, które pozwolą na ich aktywizację zawodową i społeczną.

- Jest to pierwszy taki konkurs ogłoszony przez NCBR. Wcześniej podobne konkursy organizowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. My wprowadzamy szersze spektrum programu, jest on kierowany do niestandarowego odbiorcy - tzn. zarówno do uniwersytetów dziecięcych, jak i drugiego i trzeciego wieku - mówiła Nina Perret-Pogorzelec z NCBR.

Dlaczego w wieku senioralnym warto wrócić na uniwersyteckie ławy? Kim są słuchacze uniwersytetów drugiego wieku? W jaki soposób można składać wnioski w konkursie? O tym w nagraniu.

Audycja jest dofinansowana z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Nina Perret-Pogorzelec (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju)

Data emisji: 29.05.2018

Godzina emisji: 19.09

abi/mg

Czytaj także

Innowacje w motoryzacji. Jakie udogodnienia czekają nas w codziennym podróżowaniu?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 20:16
Inteligentny fotel do samochodów autonomicznych, który dopasuje się do kształtu pasażera i komunikuje się z nim w sprawie sytuacji na drodze? A może ultralekki samochód ciężarowy? Brzmi to jak bajka.
rozwiń zwiń