Grupa krwi "zero" to tak naprawdę grupa O

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 12:10
Kto ustalił nazwy grup krwi? Ile w naszych naczyniach płynie krwi? Jak dbać o układ krwionośny? Dlaczego krew jest czerwona? Dlaczego niektóre zwierzęta mają niebieską krew? Między innymi na te pytania w "Eurece" odpowiedział prof. Wiesław Jędrzejczak, krajowy konsultant ds. hematologii.
Audio
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: A3pfamily/Shutterstock.com

- Nazwy grup krwi, których dzisiaj używamy, ustalił polski uczony Ludwik Hirszfeld: A, B, AB i 0, a właściwie O, bo grupa, którą w Polsce nazywamy zerem, tak naprawdę przez Hirszfelda była nazwana O od niemieckiego "ohne" czyli "bez". Krwinki osób o grupie krwi O nie mają antygenów – poinformował gość Artura Wolskiego.  

Żeby utrzymać zdrowie układu krwionośnego, zaleca się m.in. dużo ruchu, unikanie stresu, rzucenie palenia papierosów, ograniczenie spożywania tłuszczy (szczególnie zawartych w mięsie i mleku) oraz cukrów, zrzucenie wagi, a także jedzenie dużej ilości warzyw gotowanych na parze i ryb.

- Wszyscy wiedzą, że papierosy powodują raka płuc, ale nie każdy wie, że mogą mieć bardzo poważne skutki naczyniowe. W wyniku dostarczania nikotyny dochodzi do zwiększonego wydzielania adrenaliny, co pobudza układ krzepnięcia. Wtedy tzw. gotowość zakrzepowa jest znacznie większa i ryzyko udaru mózgu stale rośnie – powiedział profesor.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.   

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. Wiesław Jędrzejczak (krajowy konsultant ds. hematologii)

Data emisji: 31.05.2018

Godzina emisji: 19.10

abi/mg

Czytaj także

Pajączki na twarzy i nogach. Jak się ich pozbyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 12:12
Popękane naczynka to nie tylko problem estetyczny i nie należy ich lekceważyć. Tak zwane pajączki na nogach mogą na przykład sygnalizować niewydolność żył. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia książki i Audiobooka

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 11:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

HMO w mleku matki. Niezastąpiony gwarant zdrowia dziecka

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 14:11
- Wszyscy eksperci mówią o tym, że wyłączne karmienie piersią przynajmniej przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka to bardzo ważny dar, jaki mama może mu dać – powiedziała w audycji Ewelina Bancerz-Poźniak, specjalista ds. żywienia.
rozwiń zwiń