X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowa Huta - wzorcowe socjalistyczne miasto

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 20:08
W związku z projektem powstania wystawy stałej Muzeum Nowej Huty przypominam historię tego miejsca, które miało być domem dla zatrudnionych przy budowie Huty im. Lenina. Budowę miasta rozpoczęto w 1949 roku nadając jej znaczenie polityczne i propagandowe.
Audio
Socjalistyczna architektura Nowej Huty
Socjalistyczna architektura Nowej Huty Foto: fotohuta/shutterstock

Na terenach wsi Mogiła i Pleszów zbudowano kombinat z pierwszym, socjalistycznym miastem w Polsce. Głównym architektem był Tadeusz Ptaszycki. - To jemu zawdzięczamy, że Nowa Huta ma dzisiaj taki, a nie inny styl, taki, a nie inny układ urbanistyczny - mówi Maria Wąchała-Skindzier z Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Zwraca uwagę, że Nowa Huta wygląda trochę inaczej, niż zakładano. Była też miejscem masowej imigracji, pełniąc podobną rolę, jak Ziemie Odzyskane po wojnie.

Artur Jóźwik, dyrektor Ośrodka Karta wyjaśnia, że w czasach stalinowskich w ZSRR, Bułgarii i innych krajach powstało kilka podobnie wyglądających idealnych miast socjalistycznych, zazwyczaj wokół zakładów hutniczych. - Patrząc na bułgarski Pernik możemy zobaczyć, że układ koncentryczny ulic jest dokładnie taki sam, jak w Nowej Hucie - mówi.

Jak docelowo miała wyglądać Nowa Huta? Co miało stanąć na jednym z boków głównego placu? Jak wyglądało życie mieszkańców, codzienna egzystencja i warunki pracy? Dlaczego Nowa Huta miała być bez kościoła i gdzie modlili się budowniczowie?

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość:  Maria Wąchała-Skindzier (kustosz z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Oddział "Dzieje Nowej Huty"),  Artur Jóźwik (dyrektor Ośrodka Karta)

Data emisji: 6.06.2018

Godzina emisji: 19.11

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowa Huta miała być miastem bez krzyża

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 07:00
- Kiedy w pobliżu Krakowa budowana była Nowa Huta, może nie uświadamiano sobie, że powstaje ona przy krzyżu, przy tej relikwii, którą wraz z prastarym opactwem cysterskim odziedziczyliśmy po czasach piastowskich - mówił Jan Paweł II w 1979 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa Huta – dzieło polskiego socrealizmu

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2019 05:50
"Budujemy Nową Hutę, pomocy udzieli nam Związek Radziecki" – tak propaganda komunistyczna przedstawiała kulisy budowy Nowej Huty.
rozwiń zwiń