X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Porozmawiajmy o Bacciarellim

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 19:30
W dwusetną rocznicę śmierci Marcella Bacciarellego Zamek Królewski w Warszawie przygotował wystawę "Marcello Bacciarelli. Najpiękniejsze portrety".
Audio
  • Wystawa portretów Marcellego Bacciarellego (Eureka/Jedynka)
Fragment Autoportretu w brązowym fraku pędzla Marcellego Bacciarellego
Fragment "Autoportretu w brązowym fraku" pędzla Marcellego BacciarellegoFoto: Wikipedia/domena publiczna

Przypomnimy postać malarza i  jego rolę w budowaniu polskiej pamięci historycznej. Przybył do Warszawy na zaproszenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, był jego przyjacielem i doradcą. Spędził w Polsce 50 lat jako Pierwszy Malarz i Dyrektor Budowli Królewskich, pracując na potrzeby dworu.

Od 1766 nadworny malarz Stanisława Augusta Poniatowskiego, profesor Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego, wolnomularz. Wraz z Janem Piotrem Norblinem uznawany jest przez historyków sztuki za prekursora narodowej szkoły malarstwa polskiego.

Dorota Juszczak, kuratorka wystawy, podkreśla, że Bacciarelli pełnił rolę nieformalnego ministra kultury. - Nadzorował zakupy do królewskiej kolekcji, robił katalogi tych dzieł, był doradcą króla w sprawach artystycznych, ale w gruncie rzeczy był przyjacielem króla - mówi gość jedynki.

Posłuchaj nagrania całej rozmowy, z której można dowiedzieć się jaki wpływ na króla i sztukę wywierał Marcello Bacciarelli.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Dorota Juszczak (kuratorka wystawy "Marcello Bacciarelli. Najpiękniejsze portrety")

Data emisji: 13.06.2018

Godzina emisji: 19.10

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Hanna Świda-Ziemba wyprzedziła swoje czasy

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 19:10
Wybitny polski socjolog prof. Hanna Świda-Ziemba jest bohaterką książki "Uchwycić życie. Wspomnienia, dzienniki i listy 1930-1989". Przedstawia w niej obraz epoki, w której żyła, którą badała. W badaniach stosowała metody na owe czasy nowatorskie. Do tego stopnia, że praca jej doktorska została ocenzurowana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czas na zagadki: historia dawna miast świata

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 10:38
Okazją do pytań jest wystawa "Nie tylko stolice. Miasta świata w starodrukach" w Muzeum Narodowym w Krakowie. Pytania zadawała Iwona Długopolska, kurator wystawy. Nagrodą w konkursie były zestawy książek popularnonaukowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa Huta - wzorcowe socjalistyczne miasto

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 20:08
W związku z projektem powstania wystawy stałej Muzeum Nowej Huty przypominam historię tego miejsca, które miało być domem dla zatrudnionych przy budowie Huty im. Lenina. Budowę miasta rozpoczęto w 1949 roku nadając jej znaczenie polityczne i propagandowe.
rozwiń zwiń