Porozmawiajmy o Bacciarellim

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 19:30
W dwusetną rocznicę śmierci Marcella Bacciarellego Zamek Królewski w Warszawie przygotował wystawę "Marcello Bacciarelli. Najpiękniejsze portrety".
Audio
  • Wystawa portretów Marcellego Bacciarellego (Eureka/Jedynka)
Fragment Autoportretu w brązowym fraku pędzla Marcellego Bacciarellego
Fragment "Autoportretu w brązowym fraku" pędzla Marcellego BacciarellegoFoto: Wikipedia/domena publiczna

Przypomnimy postać malarza i  jego rolę w budowaniu polskiej pamięci historycznej. Przybył do Warszawy na zaproszenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, był jego przyjacielem i doradcą. Spędził w Polsce 50 lat jako Pierwszy Malarz i Dyrektor Budowli Królewskich, pracując na potrzeby dworu.

Od 1766 nadworny malarz Stanisława Augusta Poniatowskiego, profesor Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego, wolnomularz. Wraz z Janem Piotrem Norblinem uznawany jest przez historyków sztuki za prekursora narodowej szkoły malarstwa polskiego.

Dorota Juszczak, kuratorka wystawy, podkreśla, że Bacciarelli pełnił rolę nieformalnego ministra kultury. - Nadzorował zakupy do królewskiej kolekcji, robił katalogi tych dzieł, był doradcą króla w sprawach artystycznych, ale w gruncie rzeczy był przyjacielem króla - mówi gość jedynki.

Posłuchaj nagrania całej rozmowy, z której można dowiedzieć się jaki wpływ na króla i sztukę wywierał Marcello Bacciarelli.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Dorota Juszczak (kuratorka wystawy "Marcello Bacciarelli. Najpiękniejsze portrety")

Data emisji: 13.06.2018

Godzina emisji: 19.10

ag

Czytaj także

Prof. Hanna Świda-Ziemba wyprzedziła swoje czasy

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 19:10
Wybitny polski socjolog prof. Hanna Świda-Ziemba jest bohaterką książki "Uchwycić życie. Wspomnienia, dzienniki i listy 1930-1989". Przedstawia w niej obraz epoki, w której żyła, którą badała. W badaniach stosowała metody na owe czasy nowatorskie. Do tego stopnia, że praca jej doktorska została ocenzurowana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czas na zagadki: historia dawna miast świata

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 10:38
Okazją do pytań jest wystawa "Nie tylko stolice. Miasta świata w starodrukach" w Muzeum Narodowym w Krakowie. Pytania zadawała Iwona Długopolska, kurator wystawy. Nagrodą w konkursie były zestawy książek popularnonaukowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa Huta - wzorcowe socjalistyczne miasto

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 20:08
W związku z projektem powstania wystawy stałej Muzeum Nowej Huty przypominam historię tego miejsca, które miało być domem dla zatrudnionych przy budowie Huty im. Lenina. Budowę miasta rozpoczęto w 1949 roku nadając jej znaczenie polityczne i propagandowe.
rozwiń zwiń