Tajemnice zdrowej skóry

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 19:47
Nad projektem Zdrowej Skóry pracowali naukowcy japońscy i włoscy od lat 60., ale do patentu dotarli Polacy.
Audio
Oparzenie (zdjęcie ilustracyjne)
Oparzenie (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Robert Przybysz/shutterstock

Laboratorium Chemiczne Celther Polska Sp. z o.o. w Łodzi od roku 2009 rozpoczęło badania nad poznaniem odpowiedniego biopolimeru, który byłby specjalnym rusztowaniem stosowanym w leczeniu ran. Pod mikroskopem elektronowym sprawdzano jak polimer wpływa na komórki i odkryto, że komórki chętnie narastają na polimerowych rusztowaniach. Ta wiedza pozwoliła opracować biopolimer Celther - Zdrowa Skóra, a stosowane metody analityczne gwarantują otrzymywanie produktów finalnych o wysokim poziomie czystości.

Dr n. med. Sylwester Piaskowski - kierownik projektu biopolimeru Celther-Zdrowa Skóra i Justyna Korzeń - dyrektor ds. rozwoju Celther Polska opowiedzieli w audycji jaką rolę w gojeniu ran: oparzeniowych spowodowanych wysoką temperaturą czy środkami chemicznymi, ran odleżynowych czy ran owrzodzenia podudzi ma biopolimer Celther, polski wynalazek, z którego już korzystają kliniki lecznicze. Ten polski produkt medyczny spełnia światowe wytyczne dotyczące leczenia ran w 4 podstawowych aspektach: tkanki, kontroli infekcji oraz wilgotności i opracowania krawędzi rany. Dowiedzieliśmy się również jaki pomysł na zabezpieczenie okolicy gojącej się rany opracowali polscy naukowcy z Łodzi.

Celther Polska w Łodzi współpracuje z wieloma uczelniami w Polsce, m.in. z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, co zaowocowało opublikowaniem wysoko ocenianych artykułów naukowych afiliowanych równocześnie przez UM w Łodzi i Celther Polska.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr n. med. Sylwester Piaskowski (kierownik projektu biopolimeru Celther - Zdrowa Skóra) i Justyna Korzeń (dyrektor ds. rozwoju Celther Polska)

Data emisji: 21.06.2018

Godzina emisji: 19.12

ag/abi

Czytaj także

Nadzieja dla pacjentów z rozległymi oparzeniami

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2015 08:54
Niekiedy jedynym ratunkiem dla pacjenta z ciężkimi poparzeniami jest przeszczep skóry. Jeżeli potrzeba jej dużo, to nie jest możliwy autoprzeszczep. Trzeba się posiłkować skórą sztuczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grafen kontra glejak. Duża nadzieja dla chorych na raka mózgu

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 14:30
W "Wieczorze Odkrywców" tym razem przyjrzeliśmy się grafenowi. Naukowcy i inżynierowie uważają, że jest on materiałem przyszłości. Ta dwuwymiarowa postać węgla o zadziwiających właściwościach robi od kilku lat karierę, nie tylko medialną.
rozwiń zwiń