X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tajemnice zdrowej skóry

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 19:47
Nad projektem Zdrowej Skóry pracowali naukowcy japońscy i włoscy od lat 60., ale do patentu dotarli Polacy.
Audio
Oparzenie (zdjęcie ilustracyjne)
Oparzenie (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Robert Przybysz/shutterstock

Laboratorium Chemiczne Celther Polska Sp. z o.o. w Łodzi od roku 2009 rozpoczęło badania nad poznaniem odpowiedniego biopolimeru, który byłby specjalnym rusztowaniem stosowanym w leczeniu ran. Pod mikroskopem elektronowym sprawdzano jak polimer wpływa na komórki i odkryto, że komórki chętnie narastają na polimerowych rusztowaniach. Ta wiedza pozwoliła opracować biopolimer Celther - Zdrowa Skóra, a stosowane metody analityczne gwarantują otrzymywanie produktów finalnych o wysokim poziomie czystości.

Dr n. med. Sylwester Piaskowski - kierownik projektu biopolimeru Celther-Zdrowa Skóra i Justyna Korzeń - dyrektor ds. rozwoju Celther Polska opowiedzieli w audycji jaką rolę w gojeniu ran: oparzeniowych spowodowanych wysoką temperaturą czy środkami chemicznymi, ran odleżynowych czy ran owrzodzenia podudzi ma biopolimer Celther, polski wynalazek, z którego już korzystają kliniki lecznicze. Ten polski produkt medyczny spełnia światowe wytyczne dotyczące leczenia ran w 4 podstawowych aspektach: tkanki, kontroli infekcji oraz wilgotności i opracowania krawędzi rany. Dowiedzieliśmy się również jaki pomysł na zabezpieczenie okolicy gojącej się rany opracowali polscy naukowcy z Łodzi.

Celther Polska w Łodzi współpracuje z wieloma uczelniami w Polsce, m.in. z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, co zaowocowało opublikowaniem wysoko ocenianych artykułów naukowych afiliowanych równocześnie przez UM w Łodzi i Celther Polska.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr n. med. Sylwester Piaskowski (kierownik projektu biopolimeru Celther - Zdrowa Skóra) i Justyna Korzeń (dyrektor ds. rozwoju Celther Polska)

Data emisji: 21.06.2018

Godzina emisji: 19.12

ag/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nadzieja dla pacjentów z rozległymi oparzeniami

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2015 08:54
Niekiedy jedynym ratunkiem dla pacjenta z ciężkimi poparzeniami jest przeszczep skóry. Jeżeli potrzeba jej dużo, to nie jest możliwy autoprzeszczep. Trzeba się posiłkować skórą sztuczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grafen kontra glejak. Duża nadzieja dla chorych na raka mózgu

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 14:30
W "Wieczorze Odkrywców" tym razem przyjrzeliśmy się grafenowi. Naukowcy i inżynierowie uważają, że jest on materiałem przyszłości. Ta dwuwymiarowa postać węgla o zadziwiających właściwościach robi od kilku lat karierę, nie tylko medialną.
rozwiń zwiń