Uniwersytet Młodego Odkrywcy. NCBR przeznacza 52 mln zł na edukację dzieci

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 20:26
Uniwersytet Młodego Odkrywcy to pogram rozpoczęty w 2016 roku. Pomysł Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zawarty w tzw. strategii Gowina, a cel? Popularyzacja i upowszechnianie nauki oraz wyrównywanie szans edukacyjnych wśród różnych grup społecznych.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Billion Photos/shutterstock.com/cc

Dziś Uniwersytet Młodego Odkrywcy to konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Dzięki wsparciu z NCBR w wysokości ponad 52 mln zł w całej Polsce zostanie zrealizowanych 155 projektów skierowanych do dzieci i młodzieży wieku od 6 do 16 lat. 

– To ten sam uniwersytet, a jednak trochę zmieniony – mówiła w audycji Nina Perret-Pogorzelec z Działu Rozwoju Kadry Naukowej NCBR. – Dotyczy nie tylko szkół. Mogą być w to włączone jednostki samorządów terytorialnych, ale równiej inne podmioty spełniające kryteria – dodała.   

Co ciekawego przygotowały poszczególne uczelnie? Dr Agnieszka Suchocka z Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni powiedziała, że program AMW będzie obejmował zagadnienia związane z edukacją morską. – Będziemy poruszać m.in. temat fauny i flory Bałtyku, zawodów morskich, marynarki wojennej. Będziemy mówić o latarniach morskich i o zanieczyszczeniach wód -poinformowała.   

Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego, opowiedział jedenastu przedsięwzięciach prowadzonych od września przez UŚ. – Są to projekty przeważnie ścisłe, np. związane z mechatroniką. Z drugiej strony mamy i zajęcia z zakresu dziennikarstwa, m.in. radiowego - przyznał.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. Audycję przygotowano we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz dofinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: Nina Perret-Pogorzelec (Dział Rozwoju Kadry Naukowej Narodowego Centrum Badań i Rozwoju), Jacek Szymik-Kozaczko (Uniwersytet Śląski), dr Agnieszka Suchocka (Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni)

Data emisji: 26.06.2018

Godzina emisji: 19.11

abi

 

   

Czytaj także

Uczelnie pracują na rzecz swych regionów

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 20:08
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza nowy konkurs "Zintegrowane Programy Uczelni na rzecz Rozwoju Regionalnego". W jego ramach uczelnie otrzymają środki, które pozwolą poprawić ich funkcjonowanie i ofertę dydaktyczną, jednocześnie wspierając zrównoważony rozwój regionów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Początek historii ruchu strzeleckiego

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 14:10
Jest rok 1908. W autonomicznej Galicji powstają dwie tajne organizacje: jedna za sprawą działaczy Organizacji Bojowej PPS - to  Związek Walki Czynnej, a druga to Polski Związek Wojskowy środowisk endeckich. Mają podobny cel: przygotować walkę zbrojną o wyzwolenie Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Projekty aplikacyjne". Czwarta edycja konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 19:55
Leki dla pszczół, inteligentne znaki drogowe reagujące na zmiany w ruchu ulicznym, fabryka robotów na polu – to niektóre projekty realizowane w konkursach programu "Projekty aplikacyjne" Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 
rozwiń zwiń