Jaskinia Obłazowa w Tatrach kryła ludzi już tysiące lat temu

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 20:03
Położona u podnóża Tatr jaskinia Obłazowa dostarczyła nauce niezwykle intrygujących znalezisk, które dokumentują pobyt człowieka w tym miejscu na przestrzeni stu tysięcy lat.
Audio
Panorama Tatr
Panorama TatrFoto: tuanMaciek/Pixabay

Od lat pracuje na tym stanowisku prof. Paweł Valde-Nowak, który za najbardziej spektakularne odkrycia uważa artefakty sprzed 30 tys. lat, które są prawdopodobnie świadectwem szamańskich rytuałów: rogowy bumerang (najstarsze na świecie tego typu znalezisko), ozdoby z kości zwierząt oraz paliczki - fragmenty kości palców - być może celowo obcięte (w naskalnym malarstwie paleolitycznym często spotykany jest motyw dłoni z brakującymi fragmentami palców).

W czasie jednego z ostatnich sezonów odkryto natomiast  figurkę "paleolitycznej Wenus" sprzed 15 tys. lat, a także wyroby kamienne neandertalczyka, który odwiedzał tę grotę już 100 tys. lat temu. O tych odkryciach w audycji mówił prof. Paweł Valde-Nowak, dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zachęcamy do wysłuchania. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Paweł Valde-Nowak (dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 29.06.2018

Godzina emisji: 19.10

ag/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tajemnica cmentarzyska w Bodzi

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 19:50
Dziesięć lat temu przy okazji budowy autostrady A1 natrafiono na cmentarz z początków Państwa Polskiego. Z grobów wydobyto niezwykle intrygujące znaleziska o słowiańskim, skandynawskim i chazarskim rodowodzie. Cmentarz wciąż jest źródłem wielu naukowych spekulacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inkaski rytuał składania dzieci w ofierze bogom gór

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 19:48
Rytuał ten nazywa się "Capacocha”. Często taka ofiarę składano bogom przed położeniem np. wodociągu, albo przed postawieniem światyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzymscy żołnierze stacjonowali na terenach obecnej Polski?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 20:14
O tym, że cesarz Neron w I w n.e. zorganizował wyprawę po bursztyn na nasze ziemie wiadomo powszechnie. Ale poza tym incydentem nie było solidnych dowodów na to, że Rzymianie przebywali na terenach na północ od Sudetów i Karpat. Do czasu.
rozwiń zwiń