X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

550 lat polskiego parlamentaryzmu

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 20:06
W 1468 roku król Kazimierz Jagiellończyk zwołał sejm w Piotrkowie Trybunalskim. O wydarzeniu tym Jan Długosz pisał w swoich rocznikach. W tym czasie tworzyły się koncepcje polityczne, które miały ugruntować parlamentaryzm. O wczesnym okresie systemu tworzenia władzy na ziemiach polskich, opowiedział Grzegorz Myśliwski z Instytutu Historycznego UW.
Audio
  • 550 lat Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej (Eureka/Jedynka)
Sejm. Zdjęcie ilustracyjne
Sejm. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

- Zalążkiem systemu była konstytucja sejmu radomskiego, która ostatecznie usankcjonowała istnieje sejmu szlacheckiego dwuizbowego. Pytanie, które do dziś nurtuje historyków, to okres ukształtowania tego parlamentu. Wiąże się to z początkiem istnienia sejmu walnego i wydarzeniami wcześniejszymi, które pozwalają znaleźć odpowiedź na to pytanie. Już w czasach plemiennych jest mowa o zalążkach demokracji, stanowiącej o wojnie i pokoju czy sprawach ważnych dla ludu - mówi Grzegorz Myśliński z Instytutu Historycznego UW.

Jak przekonuje ekspert, początków parlamentaryzmu należałoby szukać w okresie wczesnego średniowiecza. - Pod uwagę należałoby wziąć zjazd zorganizowany przez Stanisława Łokietka w 1331 roku w Chęcinach. Należy też wspomnieć o tych wcześniejszych, chociażby o zjeździe w Sulejowie. Za panowania Łokietka takich zjazdów było kilka. Powstaje pytanie czy jego syn Kazimierz Wielki, kontynuował tradycję swojego ojca? Tych zjazdów musiało być zdecydowanie więcej, niż tych o których jest mowa w przekazach historycznych.

Wiece, zgromadzenia to idea, która miała na celu zmobilizowanie społeczeństwa do udziału w kształtowaniu władzy. O tym kto w nich uczestniczył, duży wpływ miał panujący władca. - Za króla Łokietka przybywało rycerstwo. W okresie rozbicia dzielnicowego zjazdy gromadziły głównie przedstawicieli stanu uprzywilejowanego. Zmieniło się to po śmierci Ludwika Węgierskiego. W tym okresie narodził się Sejm Wielki zwany również Walnym, na którym zbierali się przedstawiciele różnych warstw społecznych, w tym przedstawiciele duchowieństwa i innych miast - dodaje ekspert.

Zwołany w 1468 roku w Piotrkowie Trybunalskim sejm to pierwsze tego typu zgromadzenie dwuizbowe na którym wybierani byli posłowie szlacheccy z każdego powiatu. Na tym posiedzeniu król zwrócił się do szlachty z prośbą o pieniądze. Więcej w nagraniu audycji.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Grzegorz Myśliwski (Instytut Historyczny UW)

Data emisji: 11.07.2018

Godzina emisji: 19.10

kb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wacław III - król, którego nie było

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2016 14:00
Królewski życiorys Wacława III odbiega od życiorysów innych władców Polski, ponieważ nigdy nie pojawił się on w naszym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hetman żołnierskich serc

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 10:57
Biskup Władysław Bandurski był honorowym kapelanem Legionów Polskich. Od 1918 roku w Wojsku Polskim, w 1919 uczestniczył w wyprawie na Wilno. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obniżenie pensji parlamentarzystów ma zasypać sondażowy dołek"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 13:00
- To, co wydarzyło się po ujawnieniu patologicznego systemu dopłat bezpośrednich dla kolesiów nie ma nic wspólnego z troską o państwo - tak o obniżeniu uposażenia posłów mówił w Jedynce polityk PSL Piotr Zgorzelski.
rozwiń zwiń