X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wyprawa Bolesława Chrobrego na Kijów

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2018 19:30
Diokładnie tysiąc lat temu, 22 lipca 1018 roku w bitwie nad Bugiem wojska Bolesława Chrobrego, wsparte oddziałami węgierskimi i niemieckimi, pokonały oddziały wielkiego księcia Rusi Kijowskiej Jarosława Mądrego.
Audio
  • Wyprawa Bolesława Chrobrego na Kijów (Eureka/Jedynka)
Obraz Jana Matejki Bolesław I Chrobry ze Szczerbcem i Światopełkiem pod Złotą Bramą w Kijowie
Obraz Jana Matejki "Bolesław I Chrobry ze Szczerbcem i Światopełkiem pod Złotą Bramą w Kijowie"Foto: Wikipedia/Domena publiczna

To zwycięstwo otworzyło Chrobremu drogę do Kijowa. Miasto zostało zdobyte trzy tygodnie później. Wiążę się z tym wydarzeniem legenda o "Szczerbcu" mieczu Bolesława, który stał się insygnium koronacyjnym kolejnych królów, jak i również opowieść o zniewoleniu ruskiej księżniczki przez naszego władcę.

- Legenda o "Szczerbcu" jest nieprawdziwa - mówi prof. Przemysław Urbańczyk. Wyjaśnia, że ponad wszelką wątpliwość miecz pochodzi z XIII wieku, a złotej bramy, o którą miałby się wyszczerbić jeszcze nie było. Jarosław Mądry wybudował ją kilka lat później.

Po co Chrobremu była ta wojna? Jak to się stało, że w kampanii wojennej brało udział 300 saskich rycerzy cesarza  Henryka II, niedawnego śmiertelnego wroga Bolesława? Co zyskał Chrobry zajmując Kijów? Ile jest prawdy w legendzie o publicznym zniewoleniu siostry Jarosława Mądrego? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość:  prof. Przemysław Urbańczyk (Instytut Archeologii i Etnologii PAN oraz Uniwersytetu Kardynała S. Wyszyńskiego w Warszawie)

Data emisji: 20.07.2018

Godzina emisji: 19.11

ag2


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszko II - król, który doprowadził kraj do ruiny

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2016 14:11
Będąc synem Bolesława Chrobrego Mieszko II pod żadnym względem nie dorównał jego sławie. Co prawda pisał i czytał po łacinie, znał grekę, fundował liczne kościoły, ale do historii przeszedł jako władca nieudolny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadka Grodów Czerwieńskich bliska wyjaśnienia?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2016 14:16
Kwitły w czasach pierwszych Piastów na pograniczu Polski i Rusi Kijowskiej. Ten bogaty zespół osadniczy, którego głównym ośrodkiem był Czerwień, zagarnął w X w. Włodzimierz Wielki, by niedługo stracić go na rzecz Bolesława Chrobrego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bolesław Chrobry. Król-lew

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 19:00
Ukazała się nowa książka "Bolesław Chrobry - lew ryczący" autorstwa prof. Przemysława Urbańczyka z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.
rozwiń zwiń