Program "Łódzkie w dobrym zdrowiu". W województwie będzie żyło się dłużej

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 19:36
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i władze województwa łódzkiego kosztem 100 milionów złotych pracują wspólnie nad projektem, którego efektem ma być poprawa jakości życia oraz wspomożenie aktywnego i zdrowego starzenia się mieszkańców województwa łódzkiego.
Audio
  • Przedstawiamy założenia programu (Eureka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Adul10 /Shutterstock

Opracowanie nowych leków i suplementów diety, telemedycyna, poprawa sprawności fizycznej - m.in. w tych dziedzinach realizowane będą innowacje w ramach wspólnego przedsięwzięcia "Łódzkie w dobrym zdrowiu" realizowanego z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Budżet projektu wyniosi 100 mln zł. Za te pieniądze ma poprawić się jakość życia oraz oraz aktywne i zdrowe starzenie się mieszkańców łódzkiego.

Region ma ok. 2,5 mln mieszkańców. Łódzkie charakteryzuje się najkrótszą długością życia wśród mężczyzn i jedną z najkrótszych wśród kobiet. Jednocześnie to mekka firm farmaceutycznych, biomedycznych, biotechnologicznych, wyspecjalizowanych laboratoriów oraz jednych z największych uczelni w kraju. Celem przedsięwzięcia jest połączenie działań nauki i przemysłu dla potrzeb lokalnych. To także przykład mechanizmu, na którym mogą wzorować się inne regiony kraju. Przedsięwzięcie ma charakter konkursowy z finansowaniem z Funduszy Europejskich Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Zachecamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotowano we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz dofinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: dr inż. Piotr Pryciński (NCBR), Ewa Florczyk (dyrektor Departamentu ds. Przedsiębiorczości w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego), prof. Lucyna Woźniak (prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi)

Data emisji: 24.07.2018

Godzina emisji: 19.10

ag/abi


Czytaj także

Choroby układu krążenia przedwczesną przyczyną zgonów. Czy można temu zapobiec?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 11:43
Choroby układu krążenia to zabójca numer jeden na świecie. Każdego roku odpowiada za 17,5 mln przedwczesnych zgonów. Światowa Federacja Serca, inicjator obchodów Światowego Dnia Serca, ostrzega: w 2030 liczba ta wzrośnie do 23 mln.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Choroba Alzheimera. Schorzenie tysiąca małych błędów

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 13:30
Zaczyna się od zapominania, zadawania w kółko tych samych pytań, gubienia się. Potem objawy zwykle się nasilają, chory traci umiejętność pisania, czytania, rozumienia abstrakcyjnych pojęć, a wreszcie - przestaje rozpoznawać bliskich. Na tym polega choroba Alzheimera, która wpływa na życie całej rodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Choremu często pomaga zasłonięcie lustra

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2018 16:54
Demencja to nie tylko problemy z pamięcią, ale często zaburzenia zachowania. Osoba patrząc w lustro nie widzi siebie, a kogoś innego. Może się tego odbicia bać.
rozwiń zwiń