Zawał. Jak się przed nim uchronić?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 20:32
Zawał coraz częściej dotyka ludzi młodych miedzy 25. a 35. rokiem życia. Najczęściej to osoby wykształcone i czynne zawodowo, które umierają na skutek masywnego zawału. Jak się przed nim uchronić i dlaczego tak się dzieje? Opowiedział dr Łukasz Kołtowski lekarz, kardiolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Audio
  • Zawał. Jak się przed nim uchronić? (Eureka/jedynka)
(Zdj. ilustracyjne)
(Zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock

Udary mózgu i niewydolność serca, występująca w późniejszym okresie życia, gdy serce przestaje nadążać za zapotrzebowaniem organizmu, to schorzenie dotykające miliona osób. Prawie pół miliona przypadków jest nierozpoznanych i niezdiagnozowanych.

Dlaczego tak się dzieje? - Sam chciałbym znać odpowiedź na to pytanie. To wszystko przez nasze geny i przez to jak nas stworzyła natura. Każdy od najmłodszych lat zaczyna rozwijać i gromadzić czynniki ryzyka, które prowadzą do chorób sercowo-naczyniowych. To niestety zabójca numer jeden wśród chorób cywilizacyjnych - mówi dr Łukasz Kotłowski.

Co roku w Polsce notuje się ok. 100 tys. ostrych zespołów wieńcowych. - To stan bezpośredniego zagrożenia życia. Większość tych pacjentów umiera. W przeciągu 10 lat daje to liczbę 1 mln osób. Do tego dochodzą udary mózgu i niewydolność serca, która występuje później, kiedy ten narząd przestaje nadążać za zapotrzebowaniem naszego organizmu - dodaje.

Najtańszą formą profilaktyki, w tym kardiologicznej, jest prewencja i edukacja zdrowotna, która wymusza zmianę naszych przyzwyczajeń i nawyków żywieniowych. - Dieta i ruch jest tutaj na pierwszym miejscu. Zalecany wysiłek to jest ok. 40 min. dziennie. Wiem, że jest to trudne, szczególnie w tej porze wieczornej. Kluczem jest motywacja, np. poranna jazda na rowerze, krótkie ćwiczenia w pracy czy chociażby zrezygnowanie z windy na rzecz wchodzenia po schodach - przekonuje dr Łukasz Kotłowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z gościem.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr Łukasz Kołtowski, (lekarz, kardiolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 02.08.2018

Godzina emisji: 19.09

kb


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pigułka na ból. Kiedy lepiej unikać jej zażywania?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2018 14:42
Żyjąc w świecie reklam, zachęcających do sięgania po środki farmaceutyczne, często nie widzimy innego sposobu na skrócenie cierpienia jak zażycie tabletki. Nie zawsze jest to słuszne rozwiązanie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi starych nie rozumieją, a kiedyś też będą starzy

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 19:30
W Polsce przybywa osób powyżej 80 roku życia w bardzo szybkim tempie. Z prognoz demograficznych wynika, że do 2030 roku ich liczba wzrośnie z niemal 1,5 mln do ok. 2,2 mln. Od lat 50. ubiegłego wieku populacja sędziwych seniorów wzrosła w Polsce aż ośmiokrotnie.
rozwiń zwiń