Historyczne ucieczki Polaków

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 20:15
Maurycy Beniowski, Ferdynand Ossendowski czy Jędrzej Giertych - to zaledwie kilka postaci, które zapisały się na kartach historii dzięki niezwykłym ucieczkom. O życiu i dokonaniach polskich uciekinierów opowiedział Andrzej Fedorowicz, autor książki "Słynne ucieczki Polaków".
Audio
  • Andrzej Fedorowicz o książce "Słynne ucieczki Polaków" (Eureka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W książce opisane zostały przykłady słynnych ucieczek między innymi z Auschwitz i Sobiboru. Autor pisze też o ucieczce "złotego konwoju", czyli ewakuacji setek ton złota we wrześniu 1939 roku.

Andrzej Fedorowicz przekonuje, że to "polski gen wolności" popychał bohaterów do ucieczek. - Kiedy czyta się te historie, widać pewną łączność między bohaterami, mimo że między tymi ucieczkami minął ponad wiek. Ucieczka Maurycego Beniowskiego z Kamczatki czy Ferdynanda Ossendowskiego z Syberii lub wcześniejsza ucieczka Rufina Piotrowskiego, również zesłańca syberyjskiego, to były historie, które wpływały też na kolejne pokolenia uciekinierów. Ci ludzie okazali się też uzdolnionymi pisarzami. Ich historie stały się bestsellerami - dodaje autor. 

Jak przekonuje, w ich opowieściach zawarte są szczegóły do zaplanowania i przeprowadzenia ucieczki nawet bardzo skomplikowanej. - Oni musieli często pokonywać pieszo, statkiem lub konno tysiące kilometrów, żeby wrócić Polski. Celem tych ucieczek nie była tylko sama ucieczka, ale kontynuacja walki, często z zaborcami, a później również z wrogiem - przekonuje gość.

Uciekinierzy byli ryzykantami, co widać m.in. na przykładzie Maurycego Beniowskiego. - Był to partyzant z doświadczeniem wojskowym. Miał charyzmę, bez której nie skupiłby wokół siebie zesłańców, większości Rosjan. Z kolei Rufin Piotrowski 70 lat później ruszył przez Ural na Zachód w stronę Polski, pokonując 5 tys. km pieszo. Musiał wtopić się w otoczenie, wykazać się znajomością języka czy obyczajów - mówi Andrzej Fedorowicz.

Książkę wydano pod patronatem radiowej Jedynki. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Andrzej Fedorowicz, (autor książki "Słynne ucieczki Polaków")

Data emisji: 10.08.2018

Godzina emisji: 19.11

kb

Czytaj także

Program "Łódzkie w dobrym zdrowiu". W województwie będzie żyło się dłużej

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 19:36
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i władze województwa łódzkiego kosztem 100 milionów złotych pracują wspólnie nad projektem, którego efektem ma być poprawa jakości życia oraz wspomożenie aktywnego i zdrowego starzenia się mieszkańców województwa łódzkiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

E-busy zastąpią tradycyjne autobusy?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 19:58
To nie elektorniczna zabawka, ale ekologiczny autobus miejski, który ma powstać za sprawą programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju "Bezemisyjny transport publiczny". To rewolucja w finansowaniu innowacji w Polsce, w ramach której na ulice polskich miast może wyjechać w najbliższej przyszłości nawet tysiąc nowoczesnych autobusów.
rozwiń zwiń