X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historyczne ucieczki Polaków

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 20:15
Maurycy Beniowski, Ferdynand Ossendowski czy Jędrzej Giertych - to zaledwie kilka postaci, które zapisały się na kartach historii dzięki niezwykłym ucieczkom. O życiu i dokonaniach polskich uciekinierów opowiedział Andrzej Fedorowicz, autor książki "Słynne ucieczki Polaków".
Audio
  • Andrzej Fedorowicz o książce "Słynne ucieczki Polaków" (Eureka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W książce opisane zostały przykłady słynnych ucieczek między innymi z Auschwitz i Sobiboru. Autor pisze też o ucieczce "złotego konwoju", czyli ewakuacji setek ton złota we wrześniu 1939 roku.

Andrzej Fedorowicz przekonuje, że to "polski gen wolności" popychał bohaterów do ucieczek. - Kiedy czyta się te historie, widać pewną łączność między bohaterami, mimo że między tymi ucieczkami minął ponad wiek. Ucieczka Maurycego Beniowskiego z Kamczatki czy Ferdynanda Ossendowskiego z Syberii lub wcześniejsza ucieczka Rufina Piotrowskiego, również zesłańca syberyjskiego, to były historie, które wpływały też na kolejne pokolenia uciekinierów. Ci ludzie okazali się też uzdolnionymi pisarzami. Ich historie stały się bestsellerami - dodaje autor. 

Jak przekonuje, w ich opowieściach zawarte są szczegóły do zaplanowania i przeprowadzenia ucieczki nawet bardzo skomplikowanej. - Oni musieli często pokonywać pieszo, statkiem lub konno tysiące kilometrów, żeby wrócić Polski. Celem tych ucieczek nie była tylko sama ucieczka, ale kontynuacja walki, często z zaborcami, a później również z wrogiem - przekonuje gość.

Uciekinierzy byli ryzykantami, co widać m.in. na przykładzie Maurycego Beniowskiego. - Był to partyzant z doświadczeniem wojskowym. Miał charyzmę, bez której nie skupiłby wokół siebie zesłańców, większości Rosjan. Z kolei Rufin Piotrowski 70 lat później ruszył przez Ural na Zachód w stronę Polski, pokonując 5 tys. km pieszo. Musiał wtopić się w otoczenie, wykazać się znajomością języka czy obyczajów - mówi Andrzej Fedorowicz.

Książkę wydano pod patronatem radiowej Jedynki. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Andrzej Fedorowicz, (autor książki "Słynne ucieczki Polaków")

Data emisji: 10.08.2018

Godzina emisji: 19.11

kb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Program "Łódzkie w dobrym zdrowiu". W województwie będzie żyło się dłużej

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 19:36
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i władze województwa łódzkiego kosztem 100 milionów złotych pracują wspólnie nad projektem, którego efektem ma być poprawa jakości życia oraz wspomożenie aktywnego i zdrowego starzenia się mieszkańców województwa łódzkiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

E-busy zastąpią tradycyjne autobusy?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 19:58
To nie elektorniczna zabawka, ale ekologiczny autobus miejski, który ma powstać za sprawą programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju "Bezemisyjny transport publiczny". To rewolucja w finansowaniu innowacji w Polsce, w ramach której na ulice polskich miast może wyjechać w najbliższej przyszłości nawet tysiąc nowoczesnych autobusów.
rozwiń zwiń