X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak mózg wpływa na nasz nastrój?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 20:02
Za stabilność ludzkiego mózgu w znacznym stopniu odpowiedzialne są wypustki komórek nerwowych, zwane dendrytami. Wiadomo też, że zarówno zaburzeniom nastroju jak i starzeniu się mózgu często towarzyszy destabilizacja drzewek dendrytycznych komórek nerwowych. O procesie tym opowiedział profesor Jacek Jaworski z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.
Audio
  • Jak mózg wpływa na nasz nastrój? (Eureka/Jedynka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Romanova Natali

Mózg jest stworzony z kilku typów komórek, przede wszystkim z neuronów. Do niedawna stanowiły podstawową jednostkę układu nerwowego. W tym momencie dużo uwagi poświęca się komórkom glejowym. - Niektórzy twierdzą, że bez nich nie jesteśmy w stanie niczego się nauczyć. Porozumiewają się one z neuronami i są ważnym elementem połączeń między synapsami - mówi prof. Jacek Jaworski z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

Wszystkie informacje między komórkami przekazywane są przez dendryty. Okazuje się, że ich kształt będzie miał wpływ na to jak te wszystkie sygnały docierające do komórek nerwowych zostaną obliczone i czy będą miały wystarczającą siłę. Drzewka dendrytyczne odbierają impulsy nerwowe od pozostałych komórek nerwowych w sieci. - One stanowią szkielet naszego mózgu i dzięki nim funkcjonujemy. Kończą kształtować się u człowieka w wieku około kilkunastu lat i pozostają niezmienne  - dodaje.

Wciąż nie wiadomo czemu służą nowe, powstające neurony w naszym mózgu. Jak przekonuje Jacek Jaworski, może mieć to związek z pewnymi rodzajami uczenia się czy odpowiedzią na stresujące sytuacje. - To obserwujemy u zwierząt, w szczególności gryzoni, u których te rejony są aktywniejsze niż u ludzi - przekonuje.

Tworzenie drzewek dendrytycznych w mózgu to proces, który aktywuje wszystkie komórki. Dowiedziono, że zaburzenia ich kształtu mają związek z chorobami. - Takim stanem jest długotrwały stres, który może doprowadzić do depresji. U pacjentów z tego typu zaburzeniami możemy zaobserwować zmiany w mózgu - dodaje gość.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi:  Krzysztof Michalski

Goście: prof. Jacek Jaworski (Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie)

Data emisji: 13.08.2018

Godzina emisji: 19.11

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Badanie genetyczne wykaże, czy ktoś ma nowotwór

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2018 19:30
Jednym z najważniejszych i największych wyzwań współczesnej nauki i medycyny jest znalezienie genetycznych przyczyn powstawania różnych chorób - szczególnie nowotworów, które już wkrótce staną się pierwszym zabójcą ludzi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oddział Badań Wczesnych Faz pracuje nad lekami dla pacjentów z nowotworem

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 19:51
Oddział Badań Wczesnych Faz to pierwsza tego typu placówka w Polsce. Powstała w 2017 roku w Centrum Onkologii Instytutu Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. 
rozwiń zwiń