Jak mózg wpływa na nasz nastrój?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 20:02
Za stabilność ludzkiego mózgu w znacznym stopniu odpowiedzialne są wypustki komórek nerwowych, zwane dendrytami. Wiadomo też, że zarówno zaburzeniom nastroju jak i starzeniu się mózgu często towarzyszy destabilizacja drzewek dendrytycznych komórek nerwowych. O procesie tym opowiedział profesor Jacek Jaworski z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.
Audio
  • Jak mózg wpływa na nasz nastrój? (Eureka/Jedynka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Romanova Natali

Mózg jest stworzony z kilku typów komórek, przede wszystkim z neuronów. Do niedawna stanowiły podstawową jednostkę układu nerwowego. W tym momencie dużo uwagi poświęca się komórkom glejowym. - Niektórzy twierdzą, że bez nich nie jesteśmy w stanie niczego się nauczyć. Porozumiewają się one z neuronami i są ważnym elementem połączeń między synapsami - mówi prof. Jacek Jaworski z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

Wszystkie informacje między komórkami przekazywane są przez dendryty. Okazuje się, że ich kształt będzie miał wpływ na to jak te wszystkie sygnały docierające do komórek nerwowych zostaną obliczone i czy będą miały wystarczającą siłę. Drzewka dendrytyczne odbierają impulsy nerwowe od pozostałych komórek nerwowych w sieci. - One stanowią szkielet naszego mózgu i dzięki nim funkcjonujemy. Kończą kształtować się u człowieka w wieku około kilkunastu lat i pozostają niezmienne  - dodaje.

Wciąż nie wiadomo czemu służą nowe, powstające neurony w naszym mózgu. Jak przekonuje Jacek Jaworski, może mieć to związek z pewnymi rodzajami uczenia się czy odpowiedzią na stresujące sytuacje. - To obserwujemy u zwierząt, w szczególności gryzoni, u których te rejony są aktywniejsze niż u ludzi - przekonuje.

Tworzenie drzewek dendrytycznych w mózgu to proces, który aktywuje wszystkie komórki. Dowiedziono, że zaburzenia ich kształtu mają związek z chorobami. - Takim stanem jest długotrwały stres, który może doprowadzić do depresji. U pacjentów z tego typu zaburzeniami możemy zaobserwować zmiany w mózgu - dodaje gość.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi:  Krzysztof Michalski

Goście: prof. Jacek Jaworski (Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie)

Data emisji: 13.08.2018

Godzina emisji: 19.11

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Badanie genetyczne wykaże, czy ktoś ma nowotwór

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2018 19:30
Jednym z najważniejszych i największych wyzwań współczesnej nauki i medycyny jest znalezienie genetycznych przyczyn powstawania różnych chorób - szczególnie nowotworów, które już wkrótce staną się pierwszym zabójcą ludzi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oddział Badań Wczesnych Faz pracuje nad lekami dla pacjentów z nowotworem

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 19:51
Oddział Badań Wczesnych Faz to pierwsza tego typu placówka w Polsce. Powstała w 2017 roku w Centrum Onkologii Instytutu Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. 
rozwiń zwiń