Co raptularz Słowackiego wnosi nowego do wiedzy egiptologicznej?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2018 09:49
Kilka lat temu wielką naukową sensacją było odnalezienie notatnika Juliusza Słowackiego z jego wyprawy na Wschód. Poeta przez 10 miesięcy podróżował po Grecji, Egipcie, Libanie i Ziemi Świętej. Swoje spostrzeżenia, liczne rysunki, a także uwagi i zapiski na gorąco notował w tzw. raptularzu, który od czasów II wojny światowej uznawany był za bezpowrotnie zniszczony. Mówiło się, że spłonął w powstaniu warszawskim.
Audio
  • Prof. Adam Łukaszewicz o odnalezionym raptularzu Juliusza Słowackiego z okresu wyprawy poety na Wschód (PR, 24.08.2014)
Piramidy w Gizie
Piramidy w GizieFoto: Ricardo Liberato/Flickr/Wikipedia

Kilka lat temu prof. Henryk Głębocki z Uniwersytetu Jagiellońskiego natrafił w moskiewskim archiwum na ten bezcenny rękopis. Teraz, interdyscyplinarny zespół naukowców pod kierunkiem prof. Marii Kalinowskiej przygotowuje wydanie krytyczne tego rękopisu.

Za część egipską odpowiedzialny jest prof. Adam Łukaszewicz – archeolog i papirolog z Uniwersytetu Warszawskiego, który opowiedział w audycji, co notatki Słowackiego wnoszą nowego do naszej wiedzy egiptologicznej.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Adam Łukaszewicz (archeolog i papirolog, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 24.08.2017

Godzina emisji: 19.11

abi

 

 

Czytaj także

Zagrożenia dla języków mniejszości w Europie

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 23:00
- Jeżeli jest 10-osobowa grupa walijskojęzyczna i pojawia się choć jedna osoba z zewnątrz, wszyscy przechodzą na angielski. Jest to bardzo groźne zjawisko dla możliwości zachowania tego języka - prof. Nicole Dołowy-Rybińska mówiła w Dwójce o poblemach związanych z zanikaniem języków mniejszości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie generała Stefana Grota-Roweckiego

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 13:28
Żołnierz Legionów, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, oficer Wojska Polskiego. Generała Stefana Grota-Roweckiego na archiwalnych nagraniach wspominają płk Janusz Bokszczanin, Krystyna Romaniuk oraz Stanisław Rowecki.
rozwiń zwiń