X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co raptularz Słowackiego wnosi nowego do wiedzy egiptologicznej?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2018 09:49
Kilka lat temu wielką naukową sensacją było odnalezienie notatnika Juliusza Słowackiego z jego wyprawy na Wschód. Poeta przez 10 miesięcy podróżował po Grecji, Egipcie, Libanie i Ziemi Świętej. Swoje spostrzeżenia, liczne rysunki, a także uwagi i zapiski na gorąco notował w tzw. raptularzu, który od czasów II wojny światowej uznawany był za bezpowrotnie zniszczony. Mówiło się, że spłonął w powstaniu warszawskim.
Audio
  • Odnaleziony raptularz Słowackiego niebawem będzie wydany (Eureka/Jedynka)
Piramidy w Gizie
Piramidy w GizieFoto: Ricardo Liberato/Flickr/Wikipedia

Kilka lat temu prof. Henryk Głębocki z Uniwersytetu Jagiellońskiego natrafił w moskiewskim archiwum na ten bezcenny rękopis. Teraz, interdyscyplinarny zespół naukowców pod kierunkiem prof. Marii Kalinowskiej przygotowuje wydanie krytyczne tego rękopisu.

Za część egipską odpowiedzialny jest prof. Adam Łukaszewicz – archeolog i papirolog z Uniwersytetu Warszawskiego, który opowiedział w audycji, co notatki Słowackiego wnoszą nowego do naszej wiedzy egiptologicznej.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Adam Łukaszewicz (archeolog i papirolog, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 24.08.2017

Godzina emisji: 19.11

abi

 

 

Czytaj także

Zagrożenia dla języków mniejszości w Europie

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 23:00
- Jeżeli jest 10-osobowa grupa walijskojęzyczna i pojawia się choć jedna osoba z zewnątrz, wszyscy przechodzą na angielski. Jest to bardzo groźne zjawisko dla możliwości zachowania tego języka - prof. Nicole Dołowy-Rybińska mówiła w Dwójce o poblemach związanych z zanikaniem języków mniejszości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie generała Stefana Grota-Roweckiego

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 13:28
Żołnierz Legionów, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, oficer Wojska Polskiego. Generała Stefana Grota-Roweckiego na archiwalnych nagraniach wspominają płk Janusz Bokszczanin, Krystyna Romaniuk oraz Stanisław Rowecki.
rozwiń zwiń