Kobiety gladiatorki. Stereotypowe wyobrażenie o Rzymiankach traci na aktualności

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 20:04
O walkach gladiatorów wiadomo naprawdę wiele. Tę wiedzę przekazuje się np. na szkolnych lekcjach historii. Natomiast kwestia kobiet gladiatorek dopiero przebija się do naszej świadomości.
Audio
  • O kobietach gladiatorkach mówił prof. Dariusz Słapek (Eureka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: azboomer/Pixabay

Są źródła, z których wiadomo, że był zakaz występów gladiatorskich kobiet z wysoko postawionych rodów. Zatem na podstawie tych źródeł można domniemywać, że proceder walk kobiecych w ogóle rzeczywiście miał miejsce.  

- W starożytności rzymskiej przepisy prawne w pierwszej kolejności starały się uregulować rzeczywistość widowisk w taki sposób, żeby nie pojawiały się na arenach kobiety pochodzące z rodów senatorskich. Natomiast te przepisy prawne były mniej restrykcyjne, jeśli chodzi o kobiety w ogóle. Kobiety spoza wysoko postawionych rodów, które przekroczyły 20. rok życia teoretycznie mogły występować na arenach – powiedział w "Eurece" prof. Dariusz Słapek z Instytutu Historii UMCS w Lublinie.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Dariusz Słapek (Instytut Historii UMCS w Lublinie)

Data emisji: 24.08.2017

Godzina emisji: 19.11

abi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co raptularz Słowackiego wnosi nowego do wiedzy egiptologicznej?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2018 09:49
Kilka lat temu wielką naukową sensacją było odnalezienie notatnika Juliusza Słowackiego z jego wyprawy na Wschód. Poeta przez 10 miesięcy podróżował po Grecji, Egipcie, Libanie i Ziemi Świętej. Swoje spostrzeżenia, liczne rysunki, a także uwagi i zapiski na gorąco notował w tzw. raptularzu, który od czasów II wojny światowej uznawany był za bezpowrotnie zniszczony. Mówiło się, że spłonął w powstaniu warszawskim.
rozwiń zwiń