X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kobiety gladiatorki. Stereotypowe wyobrażenie o Rzymiankach traci na aktualności

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 20:04
O walkach gladiatorów wiadomo naprawdę wiele. Tę wiedzę przekazuje się np. na szkolnych lekcjach historii. Natomiast kwestia kobiet gladiatorek dopiero przebija się do naszej świadomości.
Audio
  • O kobietach gladiatorkach mówił prof. Dariusz Słapek (Eureka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: azboomer/Pixabay

Są źródła, z których wiadomo, że był zakaz występów gladiatorskich kobiet z wysoko postawionych rodów. Zatem na podstawie tych źródeł można domniemywać, że proceder walk kobiecych w ogóle rzeczywiście miał miejsce.  

- W starożytności rzymskiej przepisy prawne w pierwszej kolejności starały się uregulować rzeczywistość widowisk w taki sposób, żeby nie pojawiały się na arenach kobiety pochodzące z rodów senatorskich. Natomiast te przepisy prawne były mniej restrykcyjne, jeśli chodzi o kobiety w ogóle. Kobiety spoza wysoko postawionych rodów, które przekroczyły 20. rok życia teoretycznie mogły występować na arenach – powiedział w "Eurece" prof. Dariusz Słapek z Instytutu Historii UMCS w Lublinie.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Dariusz Słapek (Instytut Historii UMCS w Lublinie)

Data emisji: 24.08.2017

Godzina emisji: 19.11

abi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co raptularz Słowackiego wnosi nowego do wiedzy egiptologicznej?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2018 09:49
Kilka lat temu wielką naukową sensacją było odnalezienie notatnika Juliusza Słowackiego z jego wyprawy na Wschód. Poeta przez 10 miesięcy podróżował po Grecji, Egipcie, Libanie i Ziemi Świętej. Swoje spostrzeżenia, liczne rysunki, a także uwagi i zapiski na gorąco notował w tzw. raptularzu, który od czasów II wojny światowej uznawany był za bezpowrotnie zniszczony. Mówiło się, że spłonął w powstaniu warszawskim.
rozwiń zwiń