CVC służy pozyskiwaniu innowacji

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 19:30
CVC, z angielska Corporate Venture Capital, to korporacyjne fundusze inwestycyjne. Jak wykazały doświadczenia lidera w tym względzie USA, w Dolinie Krzemowej, to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań do pozyskiwania innowacji na zewnątrz firmy, czy korporacji.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Brakowało ich na polskim rynku. Największe polskie firmy mają wystarczające przychody, aby finansować działalność badawczo-rozwojową.CVC ma im to ułatwić.CVC jest poza strukturą przedsiębiorstwa, a pieniądze które CVC zasilają mogą pochodzić z różnych źródeł: prywatnych lub publicznych.

Już powstał pierwszy polski CVC stworzony przez Grupę TAURON wraz z Polskim Funduszem Rozwoju i Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Jest on nastawiony na projekty dla energetyki. W planach są kolejne CVC.  

- Jesteśmy w Polsce pionierem we wdrażaniu tego rozwiązania - mówi Włodzimierz Kuc z NCBR. Wyjaśnia skąd biorą się pieniądze na innowacyjność i wyjaśnia kto to są "aniołowie biznesu". Tłumaczy też mechanizm finansowania projektów i rolę NCBR.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji.

Audycję przygotowano we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz dofinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Włodzimierz Kuc (p.o. dyrektora Działu Inwestycji B+R Narodowe Centrum Badań i Rozwoju)

Data emisji: 4.09.2018

Godzina emisji: 19.10

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

42 mln zł na drony i systemy bezzałogowe polskich producentów

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 13:16
Bezzałogowy statek powietrzny, latająca platforma hybrydowa do zadań szybkiego reagowania czy głowica optoelektroniczna do wykrywania zagrożeń – to przykłady zwycięskich projektów w ramach pierwszego konkursu INNOSBZ, organizowanego przez NCBR. Innowacyjne produkty wytworzone przez polskie firmy mają być wykorzystywane m.in. przez policję, straż pożarną czy służby zarządzania kryzysowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1 mld zł na innowacje dla małych i średnich firm

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 19:00
W tegorocznych konkursach szybkiej ścieżki Narodowego Centrum Badań i Rozwoju do firm może trafić 2,5 mld zł. To pieniądze, które mają wesprzeć badania przemysłowe i rozwojowe. W pierwszym konkursie, do którego nabór rozpocznie się za niecałe dwa tygodnie, dla małych i średnich firm przewidziano 1 mld zł, a dla dużych – 400 mln zł. Zaletą tego programu są ograniczone do minimum formalności oraz szybkość otrzymania decyzji – podkreśla Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.
rozwiń zwiń