Polscy królowie w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 19:30
Prezentowana w Muzeum Gdańska wystawa pokazuje królewskie wizyty w mieście, które należały do najważniejszych uroczystości publicznych.
Audio
  • Wizyty polskich królów w Gdańsku (Eureka/Jedynka)
Obraz Bartłomieja Miliwitza Wjazd orszaku królewskiego do Gdańska
Obraz Bartłomieja Miliwitza "Wjazd orszaku królewskiego do Gdańska"Foto: Muzemu gdańskie

Gdańsk odwiedzali Zygmunt III, Zygmunt August, Władysław IV jak również Jan Kazimierz. Królowie przyjeżdżali z całym dworem, wyprawiano wówczas uczty, przedstawienia operowe, iluminacje i pokazy fajerwerków. Była to okazja do zademonstrowania potęgi i bogactwa miasta, które stać było na przepych i rozrzutne podejmowanie dworu królewskiego.

O królewskich wizytach opowiada dr Ewa Bojaruniec-Król. To był trudnydo rozwiązania problem loggistyczny. Królewski orszak liczył często około dwóch tysięcy osó. - Wszytskim trzeba było zapewnić wikt i opierunek, co nie było łatwe - mów gość Jedynki. wspomina, którzy królowie przyjeżdżali do Gdańska, jak byli przyjmowani i jak sie odwdzięczali.

Posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Katarzyna Pachniak (tłumaczka, Wydział Orientalistyczny UW) 

Data emisji: 5.09.2017

Godzina emisji: 19.11

ag

Czytaj także

Zygmunt I Stary - najsłynniejszy król z dynastii Jagiellonów

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 12:19
Okres panowania króla Zygmunta I z rodu Jagiellonów zwanego Starym, "z bożej łaski króla Polski i wielkiego księcia Litwy", to 41 lat rządów bardzo intensywnych zarówno w polityce wewnętrznej, jak i zagranicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław IV Waza - król, któremu korona spadła z głowy

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 08:00
Miał wielki dar zjednywania sobie ludzi i cieszył się dużą popularnością. - Większość osób była pod ogromnym wrażeniem króla Władysława IV Wazy i jego osobistego wdzięku - opowiada historyk, dr Przemysław Gawron.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolne Miasto Gdańsk. Od II RP do III Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 19:10
W połowie lat 30-tych ubiegłego wieku Gdańsk był miejscem odzwierciedlającym konflikty i napięcia nękające prawie całą współczesną Europę. Relacje źródłowe z tamtych lat pozwalają lepiej zrozumieć nastroje i pokazują złożoność sytuacji. 
rozwiń zwiń