X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Człowiek-legenda, generał Bogdan Wieniawa-Długoszowski

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 19:54
Był postacia znaną i barwną, często kreślanym jako pierwszy kawalerzysta II Rzeczypospolitej. W Zamku Królewskim w Warszawie prezentowana jest wystawa "Ułańska jesień… generał dywizji, doktor medycyny Bolesław Wieniawa-Długoszowski, 22 lipca 1881 – 1 lipca 1942" zorganizowana przez Główną Bibliotekę Lekarską.
Audio
  • Generał Bogdan Wieniawa-Długoszowski, lekarz i kawalerzysta (Eureka/jedynka)
Generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski, 1932 rok
Generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski, 1932 rokFoto: nac.gov.pl

Wystawa przedstawia życie Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, pokazano także eksponaty związane z  polską kawalerią (szable, lance, siodła, elementy umundurowania) oraz buzdygan pamiątkowy bohatera wystawy.

"Piękny Bolek, ulubieniec Cezara, bożyszcze Polek" pisał o nim Antoni Słonimski. - A okres durnej i chmurnej młodości zakończył się dyplomem akademickim - mówi dr Wojciech Giermaziak, dyrektor Głównej Biblioteki Lekarskiej. Są niezbite dowody, że Wieniawa-Długoszowski otrzymał tytuł lekarza medycyny o specjalności okulistyka. Jako lekarz kształcił się w Paryżu. Był zresztą człowiekiem renesansu o wielu talentach.

W Paryżu poznał Józefa Piłsudskiego i to odmieniło jego życie. Założył mundur i już go nie zdjął do końca życia. Był też twórcą polskiej międzywojennej kawalerii. Często wysyłany z misjami dyplomatycznymi. - Ta bajka o birbancie jest świadoma przykrywką, jaka była kreowana przez Piłsudskiego i otoczenie Piłsudczyków - mówi dr Giermaziak. Jego zdaniem celowo.

W jakim celu propagowano nieprawdziwy obraz Generała Wieniawy-Długoszowskiego? Jakie są wątpliwości, związane ze śmiercią generała?

Posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Wojciech Giermaziak, dyrektor Głównej Biblioteki Lekarskiej.

Data emisji: 12.09.2017

Godzina emisji: 19.10

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

August Zaleski - dyplomata, który skłócił emigrację

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 06:01
Był najdłużej sprawującym urząd prezydenta Polakiem. Funkcję na uchodźstwie pełnił od 1947 roku do śmierci w 1972 roku. Choć stanowisko piastował przez 25 lat i był doświadczonym dyplomatą, jego prezydenturę trudno nazwać udaną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowniczowie II Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 19:30
Odzyskanie przez Polskę niepodległości było możliwe dzięki rozpadowi mocarstw zaborczych po I wojnie światowej i sytuacji politycznej po zakończeniu wojny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polki niepodległe 1918 - odzyskiwanie praw

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 19:30
Sto lat temu przyznano Polkom pełnię praw wyborczych. Wcześniej razem z mężczyznami walczyły o sprawę narodową.
rozwiń zwiń