Minojscy artyści w Egipcie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 19:30
Naukowcy z University of Arizona właśnie opublikowali wyniki badań radiowęglowych nowych próbek popiołów wulkanu z Thery, które wskazują, że erupcja, która zniszczyła cywilizację minojską w Grecji, miała miejsce ok. połowy XVI w p.n.e., a nie jak dowodziły dotychczasowe badania ok. stu lat wcześniej.
Audio
Fresk w ruinach minojskiego pałacu w Knossos na Krecie
Fresk w ruinach minojskiego pałacu w Knossos na KrecieFoto: bigfoot/pixabay

Takie wyniki są zgodne z interpretacją egiptologów, którzy od lat postulują tę późniejszą o 100 lat, XVI- wieczną datację. Dlaczego egiptolodzy w ogóle wypowiadają się w kwestii zagłady kultury minojskiej?

Otóż w latach 90-tych we wschodniej delcie Nilu w Egipcie w ruinach pałacu w Awaris (dzisiejsze Tell el Dabaa) odkryto… minojskie freski. Odkrył je prof. Manfred Bietak, austriacki archeolog. Swoje badania prowadził przez cztery dekady. Podobieństwo fresków jest uderzające do tych z Krety. Dlaczego artyści minojscy znaleźli się w Egipcie i jaki może to mieć związek z wybuchem wulkanu na Therze?

- Do Egiptu i innych krajów dotarli artyści i rzemieślnicy minojscy po wybuch na wyspie Thera, obecnie Santorini - mówi Zbigniew Szafrański z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, który uczestniczył w badaniach profesora Bietaka. 30 lat poźniej jest trzęsienie ziemi na Krecie, które położyło kres cywilizacji minojskiej. Minojczycy oprócz Egiptu trafili też do Anatolii i Palestyny. Tworzyli tam przez kilkadziesiąt lat. Potem ich styl przejęli artyści egipscy.

Posłuchaj nagrania całej rozmowy

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Zbigniew Szafrański (Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW)

Data emisji: 14.09.2018

Godzina emisji: 19.11

ag

Czytaj także

Grób Arystotelesa odnaleziony? "Grekom potrzebne jest takie znalezisko"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2016 01:04
- Arystoteles był najważniejszym i tak naprawdę jedynym tak ważnym powodem chwały swojej ojczyzny - opowiada historyk dr Marek Węcowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaskinia Obłazowa w Tatrach kryła ludzi już tysiące lat temu

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 20:03
Położona u podnóża Tatr jaskinia Obłazowa dostarczyła nauce niezwykle intrygujących znalezisk, które dokumentują pobyt człowieka w tym miejscu na przestrzeni stu tysięcy lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy zbadają piramidy Majów

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 19:10
Prawdopodobnie ok. 20 piramid Majów "ukrytych" we wnętrzu sztucznych pagórków zlokalizowali polscy badacze w Salwadorze. Kultura tego prekolumbijskiego ludu rozwijała się na terenie Ameryku Środkowej przez ponad dwa tysiące lat, a o jej wspaniałości świadczą ruiny miast-państw z terenów obecnej Gwatemali, Hondurasu, meksykańskiego Półwyspu Jukatan, Belize i Salwadoru. 
rozwiń zwiń