Nubiologia - polska specjalność

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018 19:30
Od czasu sensacyjnych odkryć prof. Michałowskiego w Faras, nasi archeolodzy cały czas są w awangardzie badań nad dziejami Nubii – krainy obejmującej obecny południowy Egipt i północny Sudan.
Audio
Wykuta w skale świątynia Abu Simbel w Nubii w południowym Egipcie z figurami faraona Ramzesa II i jego ziny królowej Nefertari
Wykuta w skale świątynia Abu Simbel w Nubii w południowym Egipcie z figurami faraona Ramzesa II i jego ziny królowej NefertariFoto: matias planas/shutterstock

Kilka dni temu dr Artur Obłuski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego został wybrany na przewodniczącego Międzynarodowego Towarzystwa Nubiologicznego. Wyboru dokonano jednogłośnie podczas kongresu  w Paryżu. Tę funkcję Polak będzie pełnił pierwszy raz od 50 lat, kiedy to przewodniczącym był prof. Kazimierz Michałowski.

Dr Obłuski mówi o postępach w odkrywaniu tajemnic Nubii i roli naszych uczonych w tej dziedzinie wiedzy. Obłuski jest również szefem Stacji Badawczej w Kairze CAŚ UW, a także prowadzi prace archeologiczne w Dongoli, dawnej stolicy średniowiecznego królestwa Makurii. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Artur Obłuski (Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 28.09.2018

Godzina emisji: 19.10

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

42 mln zł na drony i systemy bezzałogowe polskich producentów

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 13:16
Bezzałogowy statek powietrzny, latająca platforma hybrydowa do zadań szybkiego reagowania czy głowica optoelektroniczna do wykrywania zagrożeń – to przykłady zwycięskich projektów w ramach pierwszego konkursu INNOSBZ, organizowanego przez NCBR. Innowacyjne produkty wytworzone przez polskie firmy mają być wykorzystywane m.in. przez policję, straż pożarną czy służby zarządzania kryzysowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

CVC służy pozyskiwaniu innowacji

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 19:30
CVC, z angielska Corporate Venture Capital, to korporacyjne fundusze inwestycyjne. Jak wykazały doświadczenia lidera w tym względzie USA, w Dolinie Krzemowej, to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań do pozyskiwania innowacji na zewnątrz firmy, czy korporacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z pomocą NCBR firmy opracowują innowacyjne produkty

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 19:30
Konkurs na innowacyjne rozwiązania ruszył 3 września, potrwa do 30 listopada. Kto, na jakie przedsięwzięcia może otrzymać dofinansowanie i w jakiej wysokości? Budżet przedsięwzięcia to 700 mln zł. 
rozwiń zwiń