Hipercholesterolemia rodzinna, to dziedziczny wysoki poziom cholesterolu

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 19:30
24 września obchodziliśmy Dzień Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej, którego celem jest zwrócenie uwagi na tę jedną z najczęściej występujących chorób genetycznych. W Polsce choruje 150-200 tys. osób, a na całym świecie zmaga się z nią 34 mln ludzi.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: DarkoStojanovic/pixabay

Eksperci szacują, że cierpi na nią nawet 1 na 200 osób, jednak w Polsce ponad 90 proc. chorych nie zdaje sobie z tego sprawy. W tej grupie są też ludzie młodzi, narażeni w młodym wieku na śmiertelne choroby sercowo-naczyniowe, w tym udary mózgu i zawały serca.

Często zdarza się, że chory dowiaduje się, że cierpi na hipercholesterolemię rodzinną, kiedy trafia do szpitala z zawałem serca w młodym wieku i kardiolodzy zaczynają szukać jego przyczyn. Tymczasem rozpoznanie choroby powinno nastąpić dużo wcześniej, już na poziomie lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). W Polsce świadomość społeczna na temat tej choroby jest wciąż zbyt niska. Bardzo dużo osób chodzi z taką tykającą bombą i nie wie, że ma drastycznie podwyższony poziom cholesterolu LDL i to pomimo zdrowego stylu życia i szczupłej sylwetki.

Kluczem do zdrowia, a czasem do przeżycia pacjenta, jest wczesna diagnoza choroby i szybkie wdrożenie leczenia, które trwa przez całe życie chorego. Niestety średni wiek wykrycia hipercholesterolemii rodzinnej w Polsce przekracza 50 lat - blisko siedem lat więcej niż na świecie. Dlatego też tak ważna jest edukacja nt. tej niebezpiecznej choroby genetycznej, w tym o tym, co może wzbudzić nasz niepokój.

Zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza powinny nagłe zgony w rodzinie, zawały serca lub udary mózgów u krewnych, występujące w młodym wieku - czyli u mężczyzn poniżej 50 roku życia, a u kobiet poniżej 60 roku życia. Konsultacji z lekarzem wymagają także tzw. żółtaki na ścięgnach i kolanach, czyli pewnego rodzaju żółte znamiona cholesterolowe. Niepokoić może też występowanie specyficznej obwódki wokół tęczówki oka, charakterystycznej dla chorych na hipercholesterolemię rodzinną.

Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. Maciej Banach, kardiolog (dyr. Instytutu Centrum Matki Polki w Łodzi), prof. Małgorzata Myśliwiec (Katedra i Klinika Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego), prof. Dariusz Zbigniew Dudek (Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii oraz ordynator II Kliniki Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych)

Data emisji: 4.10.2018

Godzina emisji: 19.09

ag


Czytaj także

Podstępna choroba, która ujawnia się po latach

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 15:51
Wirusowe zapalenie wątroby WZW jest wywoływane przez wirusy typu A, B, C, D i E. Na wirusa typu C nie ma szczepionki, a może on powodować poważne następstwa zdrowotne, z marskością i rakiem wątroby. 28 lipca przypada Światowy Dzień Zapalenia Choroby
rozwiń zwiń

Czytaj także

Okulary czy soczewki kontaktowe - co wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2018 14:54
- Polecam, żeby zachowywać umiar, jeśli chodzi o soczewki kontaktowe – mówi Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szpiczak plazmocytowy. Dlaczego tyle osób umiera?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 19:30
Szpiczak plazmocytowy to nowotwór złośliwy układu krwiotwórczego, gdzie konsekwencją jest wyniszczenie kości. 
rozwiń zwiń