Przewodnik grzybiarza, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o grzybach

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2018 11:40
Jak uzbierać pełen kosz grzybów w mniej niż pół godziny? Jakie potrawy potem z nich przygotować? Które grzyby trujące najłatwiej pomylić z tymi jadalnymi? Nasza redakcja wybrała się na grzybobranie z doświadczonymi grzybiarzami, którzy odpowiedzieli na wszystkie nurtujące nas pytania. 

Pan Marek twierdzi, że zbierał grzyby zanim jeszcze dobrze nauczył się chodzić. - Podobno zbierałem grzyby mając jakieś 2,5 roku. Tego bakcyla chyba złapałem od ojca - opowiada zapalony grzybiarz. 

Pani Anna również uczestniczyła w grzybobraniach od najmłodszych lat. Oboje śmieją się, że w życiu największe szczęście mają właśnie do grzybów. Wspólną pasję realizują niemal codziennie, niezależnie od pory roku i pory... dnia. - Z latarką też da się znaleźć grzyby - mówi doświadczona grzybiarka. 

Gdzie zatem szukać? - Grzyby rosną w tak dziwnych miejscach, że nie zawsze je widać. Ale niektóre grzyby mają swoje ulubione miejsca - mówi pan Marek. - Na przykład pod dębami rośnie borowik szlachetny, pod sosnami najczęściej rośnie maślak - wymienia miłośnik grzybobrań. 

Jakie potrawy przygotowywać z sezonowych grzybów? Jaka prosta zasada może ustrzec nas przed zebraniem trującego gatunku? Jak przygotować się do grzybobrania? Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji. 


PAP/Maria Samczukjcz