Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy jest odbiciem historii Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 19:42
Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku - to symboliczny cmentarz-pomnik „…Tym, co imion nie mają”. Powstał w 2002 roku w duchu ekumenizmu, niezależnie od przynależności wyznaniowej czy narodowościowej.
Audio
  • Joanna Szymoniczek przybliża ideę powstania Cmentarza Nieistniejących Cmentarzy (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Cmentarz upamiętnia gdańskie cmentarze różnych wyznań zniszczone po II wojnie światowej. Jest również miejscem wielopokoleniowych spotkań mieszkańców Gdańska z przeszłością, miejscem zapalenia świec i zniczy w dniu 1 listopada.

Co roku w pierwszy dzień listopada na cmentarzu odbywa się uroczystość ekumeniczna, w której biorą udział mieszkańcy Gdańska oraz przedstawiciele wszystkich wyznań. Zebrani wspólnie modlą się za dusze zmarłych mieszkańców Gdańska, którzy zostali pochowani na cmentarzach zniszczonych w II wojnie światowej. – Po wojnie z mapy miasta zniknęło 27 cmentarzy, głównie niemieckich – powiedziała historyk dr Joanna Szymoniczek.

Rozmówczyni Katarzyny Jankowskiej dodała, że Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy jest odbiciem historii Gdańska. Co to właściwie oznacza? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: dr Joanna Szymoniczek (historyk)

Data emisji: 31.10.2018

Godzina emisji: 19.06

abi

 

Czytaj także

Joanna Gierczyńska: Pawiak był żywym miejscem

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 19:33
- Pawiak zawsze budził zainteresowanie – powiedziała w audycji Joanna Gierczyńska, kierowniczka Muzeum Więzienia Pawiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego wykształceni ludzie tak często są niezaradni życiowo?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 19:45
Badania naukowe pokazują, że jedna czwarta dorosłych Polaków cierpi na zaburzenia psychiczne. Lęki, nerwice, depresje czy uzależnienia są odbiciem rzeczywistości, w której żyjemy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sport warszawski w służbie niepodległej Polski

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 19:06
Z okazji 140-lecia sportu w Warszawie i 100-lecia sportu w niepodległej Polsce odbędzie się konferencja naukowa zorganizowana przez Muzeum Sportu i Turystki, Wyższą Szkołę Edukacji w Sporcie oraz Towarzystwo Miłośników Historii. 
rozwiń zwiń