X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Order Orła Białego  

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 19:00
Był 22 października 1703 roku – odnotowała w swojej książce "Kawalerowie i statuty Orderu Orła Białego 1705-2008" Marta Męclewska, współorganizatorka wystawy w Zamku Królewskim w Warszawie. Wtedy, a może jeszcze wcześniej, zaczęła się historia najstarszego i jednocześnie najwyższego odznaczenia w Polsce.
Audio
Order Orła Białego
Order Orła BiałegoFoto: PAP / Jacek Truszczyk

Order Orła Białego noszony jest na szerokiej, błękitnej wstędze przewieszanej przez lewe ramię do prawego boku. Na lewej piersi przypina się odznaczanemu Gwiazdę Orderu, na którą składa się modyfikacja krzyża maltańskiego z wpisanym w środek mottem: "Za Ojczyznę i Naród". Gwiazda i błękitna wstęga pojawiły się najpewniej w 1713 roku.

- Bardzo wiele ówczesnych orderów miało błękitne wstęgi. August II włączył się w anturaż europejskiej mody na ordery - wyjaśnia Marta Męclewska.

Order Orła Białego jest jednoklasowy, co tylko podnosi rangę tego odznaczenia.

- Gdy w 1921 roku powstała ustawa o orderach, ogłoszono ten order najwyższym orderem za zasługi, a nie dla zyskania przychylności - wyjaśnia Marta Męclewska.

Jak zmieniał się order na przestrzeni lat? Jakie były jego dzieje? Wysłuchaj całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: Marta Męclewska (współorganizatorka wystawy o Orderze w Zamku Królewskim w Warszawie, autorka książki "Kawalerowie i statuty Orderu Orła Białego 1705-2008")

Data emisji: 6.11.2018

Godzina emisji: 19.06

kwh/mko

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wrażliwe cechy złotego wieku

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 15:10
20 października obchodziliśmy Europejski Dzień Seniora. W audycji rozmawiamy, jakie obszary zdrowia i życia seniorów wymagają szczególnej opieki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwykłe przeziębienie czy chłoniak?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 19:08
Jeśli zauważymy u siebie uczucie zmęczenia, nocne poty, na zmianę rosnącą i spadającą temperaturę czy niewyjaśniony ubytek masy ciała, to nie należy bagatelizować tych objawów. Dlaczego? Bo jeśli dochodzi do tego powiększenie węzłów chłonnych, konieczna jest wizyta u lekarza, aby wykluczyć chłoniaka. 
rozwiń zwiń