Księga Stulecia Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 20:00
W Księdze przedstawiono 60 wydarzeń, które miały decydujący wpływ na stulecie od stycznia 1918 roku do września 2018 roku. Dowiadujemy się, które procesy dyplomatyczne ostatecznie zdecydowały, że Polska odbudowała niepodległość. Ponadto dowiadujemy się, jaka była rola Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego i jaki wpływ miały relacje z państwami sąsiednimi.
Audio
  • Księga Stulecia Niepodległości (Eureka/Jedynka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/EAKARAT BUANOI

-  Od początku, kiedy zaczęliśmy się przygotowywać do rocznicy stulecia odzyskania niepodległości, chcieliśmy przyjrzeć się całemu stuleciu, bo najczęściej skupiamy się w tych narracjach historycznych na listopadzie i samym roku 1918. Nam zależało, żeby przyjrzeć się całej drodze, którą przez te sto lat przeszliśmy - mówi w audycji "Eureka" redaktorka Księgi Stulecia Niepodległości Marta Markowska. - Ale nie jest to książka o stu latach historii Polski. Punktem odniesienia całej tej opowieści jest niepodległość - zaznacza.

Prezes Ośrodka Karta Zbigniew Gluza mówi, że bardzo ważna była kompozycja. - Jak się słyszy, że to jest zbiór świadectw, dokumentów, to ma się wrażenie, że są to wypisy dokumentacyjne. Otóż nie. Bardzo ważne było dla nas to, żeby każdy z tych 60 tematów księgi był zamkniętą całością. Jest to kompozycja harmonijna - podkreśla. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z gośćmi Katarzyny Kobyleckiej. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Zbigniew Gluza (prezes Ośrodka Karta), Marta Markowska (redaktor Księgi Stulecia Niepodległości)

Data emisji: 8.11.2018

Godzina emisji: 19.06

abi/kh

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Narodziny nowożytnego dziennikarstwa

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 20:30
W XVIII wieku w Wielkiej Brytanii aż 60% ludności umiało czytać i pisać, w przeciwieństwie do Rzeczpospolitej Obojga Narodów, w której 70% mieszkańców było analfabetami. Dlatego to właśnie w Wielkiej Brytanii nastąpił dynamiczny rozwój prasy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy jest odbiciem historii Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 19:42
Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku - to symboliczny cmentarz-pomnik „…Tym, co imion nie mają”. Powstał w 2002 roku w duchu ekumenizmu, niezależnie od przynależności wyznaniowej czy narodowościowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wanda Umińska. Kobieta, którą szanowali nawet wrogowie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 13:37
Bohaterka kolejnej audycji urodziła się 5 listopada 1841 roku we wsi Jabłonica. Pochodziła z rodziny patriotycznej.
rozwiń zwiń