X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Piłsudski w Magdeburgu. "Oskarżono go o to, że doprowadził do buntu"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 19:45
9 listopada 1918 roku Józef Piłsudski po rocznym pobycie w areszcie wyruszył z Niemiec w drogę powrotną do kraju. Powrót Józefa Piłsudskiego z Magdeburga był symbolicznym początkiem sekwencji wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania niepodległości.
Audio
  • Dr hab. Piotr Szlanta o pobycie marszałka w więzieniu (Eureka/Jedynka)
Józef Piłsudski (C), Kazimierz Sosnkowski (L) i oficer armii niemieckiej Schlossmann (P) w czasie spaceru na terenie twierdzy w Magdeburgu
Józef Piłsudski (C), Kazimierz Sosnkowski (L) i oficer armii niemieckiej Schlossmann (P) w czasie spaceru na terenie twierdzy w MagdeburguFoto: nac.gov.pl

Piłsudski - aresztowany w lipcu 1917 roku - spędził w Niemczech 16 miesięcy, z tego ponad rok na terenie twierdzy w Magdeburgu. Co wiemy o jego pobycie w tym miejscu? Jak sam Komendant wspominał miesiące odosobnienia? - Oskarżono go o to, że doprowadził do buntu. Kilkanaście dni wcześniej oddziały legionowe odmówiły złożenia przysięgi w nowej formule - mówił w "Eurece" dr hab. Piotr Szlanta z Wydziału Historycznego UW i redakcji miesięcznika "Mówią Wieki".

WIęcej na ten temat w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr hab. Piotr Szlanta (Wydział Historyczny UW i miesięcznik "Mówią Wieki")

Data emisji: 9.11.2018

Godzina emisji: 19.06

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Księga Stulecia Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 20:00
W Księdze przedstawiono 60 wydarzeń, które miały decydujący wpływ na stulecie od stycznia 1918 roku do września 2018 roku. Dowiadujemy się, które procesy dyplomatyczne ostatecznie zdecydowały, że Polska odbudowała niepodległość. Ponadto dowiadujemy się, jaka była rola Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego i jaki wpływ miały relacje z państwami sąsiednimi.
rozwiń zwiń