Wystawa "Blask Orderów". Klejnoty, których nie można kupić za żadną cenę

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 22:40
Choć wykonano je z cennych kruszców i drogich kamieni, to w rzeczywistości trudno wycenić ich wartość. Najwyższe polskie ordery. To właśnie one doceniają zasługi dla kraju i narodu. Od 9 listopada można je podziwiać w Łazienkach Królewskich na wystawie "Blask Orderów". Na temat tej wyjątkowej ekspozycji mówiła w Polskim Radiu 24 jej kuratorka - Izabella Runowska.
Audio
  • 12.11.18 Izabella Runowska: „Order Virtuti Militari utożsamiany jest z walką za Ojczyznę (…)”.
fragment plakatu promującego wystawę Blask Orderów
fragment plakatu promującego wystawę "Blask Orderów"Foto: facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie

Wystawa, obejmująca ponad 1000 eksponatów i rozmieszczona w trzech lokacjach: Pałacu na Wyspie, Pałacu Myśliwskim i Podchorążówce, to pierwsza ekspozycja pokazująca w sposób przekrojowy historię polskich orderów i odznaczeń od XVIII wieku – od czasów Augusta II i ustanowionego przez niego odznaczenia Orderu Orła Białego – do czasów obecnych.

– Myślą przewodnią wydarzenia jest ukazanie historii Polski i jej niepodległości. Dlatego wpisuje się ono bardzo ładnie w obchody 100. rocznicy odzyskania przez nasz kraj wolności – powiedziała kustosz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.  

Prezentowane obiekty pochodzą z polskich i zagranicznych zbiorów, w tym ze słynnych europejskich muzeów, m.in. ze Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie, Muzeum Armii oraz Muzeum Legii Honorowej w Paryżu, Królewskiego Muzeum Armii i Historii Wojskowości w Brukseli, czy Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie.

Najcenniejszymi prezentowanymi na wystawie eksponatami są: wypożyczone ze Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie Ordery Orła Białego, należące do garnituru diamentowego i rubinowego Augusta II, oraz szpada pochodząca z tegoż garnituru rubinowego; Order Orła Białego Józefa Wybickiego, twórcy Mazurka Dąbrowskiego, z kolekcji Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie; krzyż Orderu Virtuti Militari z numerem "1", którym marszałek Józef Piłsudski odznaczył Lwów.

– Ordery można było otrzymać za zasługi dla władcy, który sam je wyceniał i wręczał odpowiednie odznaczenie dla konkretnej osoby. Otrzymywali je bliscy współpracownicy, a także ci, którzy poprzez wyróżnienie mieli się nimi stać. Był to jeden ze sposobów na podkupywanie stronników – dodała Izabella Runowska.

Wystawę „Blask Orderów” można oglądać do 3 lutego przyszłego roku.

Audycję "Kwadratura Kultury" prowadziła Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/db

----------------------------

Data emisji: 12.11.2018

Godzina emisji: 22.06

Czytaj także

Kulturalnie na temat. Najnowsze wystawy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2018 15:35
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na dwie wystawy "Sąsiedzi" i "Niepodległe. Kobiety a dyskurs narodowy". Kuratorzy tych obu przedsięwzięć Magdalena Lipska i Szymon Maliborski byli gośćmi audycji "Kulturalnie na temat" w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918". Wystawa w Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 10:08
Do 17 marca 2019 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać wystawę "Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918". O ekspozycji w Polskim Radiu 24 mówił wicedyrektor muzeum i kurator wystawy dr Piotr Rypson.
rozwiń zwiń