Rak piersi. To nie musi być wyrok

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 19:31
Rak piersi, aby osiągnąć wielkość dwóch centymetrów, rozwija się około ośmiu lat. Przy systematycznej kontroli, badaniu palpacyjnym przez ginekologa, samobadaniu piersi a także dzięki regularnemu wykonywaniu USG i mammografii można wykryć guzki, gdy są małe i łatwiejsze do wyleczenia. 
Audio
  • Rak piersi. To nie musi być wyrok (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Lopolo

Każdą zmianę w wyglądzie piersi trzeba pokazać lekarzowi. Nie musi być to zmiana nowotworowa, ale lepiej to sprawdzić. 80 procent zmian w piersiach to niegroźne torbiele, gruczolakowłókniaki lub brodawczaki, które nie wymagają leczenia farmakologicznego czy operacyjnego.

Bardzo wczesny rak (I i II stopień choroby) jest uleczalny w 90 procentach przypadków. Oznacza to, że cztery z pięciu chorych kobiet można uratować. To właśnie dlatego tak ważne jest samobadanie oraz regularne badania kontrolne. Im mniejsza zmiana,  tym ewentualnie wcześniejsze stadium rozwoju choroby, a więc i znacznie większe szanse na powodzenie terapii.

W "Eurece" mówiliśmy o diagnostyce, wykrywaniu, leczeniu i profilaktyce raka piersi.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszweld (Klinika Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii w Warszawie), Agata Polińska (Fundacja Onkologiczna Alivia)

Data emisji: 15.11.2018

Godzina emisji: 19.09

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nieobecni mistrzowie nauki polskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 09:13
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny jest najstarszą instytucją zdrowia publicznego w kraju. Został powołany do życia kilka dni po ogłoszeniu niepodległości Polski, 21 listopada 1918 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2018 18:30
- Nie każdy pacjent, który ściera swoje zęby, ma bruksizm - wyjaśnia dr Krzysztof Łoza, stomatolog. - Z bruksizmem boryka się ok. 8-10% Polaków - dodaje.  
rozwiń zwiń