X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rękopis z powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 19:45
W dzisiejszej "Eurece" przedstawiamy historię zaginionego rękopisu wspomnień powstańca styczniowego Edmunda Wierusza-Kowalskiego.
Audio
  • Rękopis z powstania styczniowego (Eureka / Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Bohater dzisiejszej audycji pochodził z majątku Ojsławice w okolicach Częstochowy. Po zakończeniu nauki w Kielcach przebywał w środowisku działaczy ruchu narodowego w Warszawie. W czasie powstania styczniowego miał 23 lata. Walczył w kawalerii, w oddziale Zygmunta Chmieleńskiego. Schwytany przez Rosjan, został wywieziony na Syberię. Po powrocie z zesłania zarządzał majątkiem rodzinnym w Ojsławicach. W 1903 roku spisał swoje wspomnienia, które do niedawna były przez jego rodzinę uznane za zaginione.

W 2012 roku Biblioteka Jagiellońska udostępniła w Internecie rękopis Edmunda Wierusza-Kowalskiego, "Wspomnienia moje - z roku 1863", który następnie został opracowany przez Adama Malickiego, gościa "Eureki".

- Wspomnienia były pisane językiem dla nas archaicznym, niełatwym do przeczytania - opowiada Adam Malicki. - Sam charakter pisma Edmunda był trudny, nie używał znaków przystankowych, więc niejednokrotnie jedna strona to było jedno zdanie - dodaje.

Jak wyglądało życie Edmunda Wierusza-Kowalskiego? Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Adam Malicki (autor opracowania wspomnień Edmunda Wierusza-Kowalskiego)

Data emisji: 14.11.2018

Godzina emisji: 19.08

kwh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Człowiek-legenda, generał Bogdan Wieniawa-Długoszowski

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 19:54
Był postacia znaną i barwną, często kreślanym jako pierwszy kawalerzysta II Rzeczypospolitej. W Zamku Królewskim w Warszawie prezentowana jest wystawa "Ułańska jesień… generał dywizji, doktor medycyny Bolesław Wieniawa-Długoszowski, 22 lipca 1881 – 1 lipca 1942" zorganizowana przez Główną Bibliotekę Lekarską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Księga Stulecia Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 20:00
W Księdze przedstawiono 60 wydarzeń, które miały decydujący wpływ na stulecie od stycznia 1918 roku do września 2018 roku. Dowiadujemy się, które procesy dyplomatyczne ostatecznie zdecydowały, że Polska odbudowała niepodległość. Ponadto dowiadujemy się, jaka była rola Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego i jaki wpływ miały relacje z państwami sąsiednimi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kult Józefa Piłsudskiego w dwudziestoleciu międzywojennym

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 19:42
W polskiej historii mieliśmy wielu bohaterów, których postawy wpłynęły na dzieje naszego państwa. Jedną z takich postaci niewątpliwie był Józef Piłsudski.
rozwiń zwiń