Układy złożone i ich zastosowanie

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 19:58
W lutym 2019 roku w Zakopanem odbędzie się międzynarodowa konferencja "Winter Workshop on Complex Systems 2019" poświęcona badaniom z zakresu układów złożonych. To nowa, dynamicznie rozwijająca się dziedzina wiedzy, której odkrycia znajdują zastosowanie w wielu sferach życia - w nauce (m.in w fizyce, biologii, geografii, geofizyce i socjologii), w ekonomii, statystyce i w medycynie.
Audio
  • Układy złożone i ich zastosowanie (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: geralt/Pixabay

Goście audycji opowiedzieli o swoich badaniach i możliwościach zastosowania wyników ich prac w praktyce (m.in pozwalają one oszacować ryzyko inwestycji giełdowych i określić bezpieczeństwo polskiego systemu bankowego). Metody matematyczne stosowane w badaniach układów złożonych pozwalają także na opisywanie i analizę różnych zjawisk społecznych - np. rozprzestrzenianie się plotek, czy mód, a nawet opis zjawisk kulturowych i zmian językowych.

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w ramach pasma Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: dr Grzegorz Siudem (Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej), Mateusz Wiliński (staż podoktorski w Centrum Studiów i Badań w Pizie (Scuola Normale Superiore)), Jarosław Klamut i Tomasz Raducha (doktoranci z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 26.11.2018

Godzina emisji: 19.08

abi

Czytaj także

W Polsce średnio co 8 minut ktoś przechodzi udar mózgu

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 20:17
29 października przypada Światowy Dzień Udaru Mózgu. Polska zajmuje trzecie miejsce pod względem śmiertelności poudarowej. Zdaniem profesora Jerzego Waleckiego o skutecznej terapii chorego decyduje czas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie dziedzictwo kulturowe w Gruzji

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 19:30
Z okazji pierwszego polsko-gruzińskiego seminarium poświęconego polskiemu dziedzictwu kulturowemu w Gruzji, w dzisiejszym "Wieczorze odkrywców" rozmawiamy o osiągnięciach polskich uczonych, inżynierów, malarzy oraz architektów na Kaukazie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Andrzej Gałęski: polimery nie zatruwają środowiska

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 20:00
Polimery to obecnie ogromna klasa materiałów wykorzystywanych we wszystkich dziedzinach gospodarki i używanych na co dzień.
rozwiń zwiń