X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 21:00
W dzisiejszej "Eurece" rozmawiamy o kosmicznych przedsięwzięciach z udziałem polskich twórców techniki.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

PW-Sat2 to satelita studencki, który został umieszczony na amerykańskiej rakiecie Falcon9. Celem misji jest przetestowanie mechanizmu do sprowadzania z orbity zbędnych satelitów, żeby szybciej uległy spaleniu w atmosferze. Żagiel przy PW-Sat2 ma po rozwinięciu pełnić funkcję kosmicznego odkurzacza.  

- Zaplanowaliśmy misję główną na 40 dni - mówi Ewelina Ryszawa, szefowa zespołu mechanicznego przy budowie PW-Sat2. - W czasie oczekiwania na otwarcie żagla, robimy szereg innych eksperymentów. Mamy na pokładzie czujnik słoneczny, który służy do tego, żeby zbadać orientację satelity w przestrzeni na orbicie - wyjaśnia.

Kilkanaście dni temu odbył się lot testowy pierwszej polskiej rakiety komercyjnej o nazwie BIGOS 4.

- Celem eksperymentu było osiągnięcie prędkości naddźwiękowej oraz sprawdzenie aerodynamiki rakiety w poważnych warunkach lotu - opowiada Robert Magiera. - Nasza rakieta jest modelem dwukrotnie mniejsza od docelowej rakiety. Rakieta docelowa, PERUN, będzie miała 11 metrów wysokości. Tak duży pojazd wyniesie aż 50 kg eksperymentów na wysokość 150 km. Osiągi rakiety będą 10 razy większe - opowiada.

W audycji także Łukasz Wiśniewski i Damian Szczerbaty z firmy Astronika opowiadają o niedawnym lądowaniu polskiego przyrządu na Marsie w ramach amerykańskiej misji. Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Ewelina Ryszawa (Wydział Mechaniczny Energetyki Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, szefowa zespołu mechanicznego przy budowie PW-Sat2), Łukasz Wiśniewski (wiceprezes firmy Astronika), Damian Szczerbaty (doradca zarządu firmy Astronika), Robert Magiera (prezes SpaceForest)

Data emisji: 4.12.2018

Godzina emisji: 19.08

kwh

Zobacz więcej na temat: NAUKA kosmos satelita
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Galileo przynosi rewolucję. Jak nawigacja satelitarna ułatwi nam życie?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 23:20
- Znaczenie technologii systemu satelitarnego Galileo jest tak duże, jak telefonii komórkowej. Jest ono mniej znane, ale będzie coraz bardziej obecne w naszym życiu - mówi dr Włodzimierz Lewandowski, prezes Głównego Urzędu Miar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski satelita "Intuition-1" zbada Ziemię

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 20:00
Satelita ułatwi interpretowanie stanu zdrowia lasów, prognozowanie plonów, czy tworzenie mapy zanieczyszczeń miast. Ma być wystrzelony w 2022 roku.
rozwiń zwiń