"Kolekcja DNA. 200 lat Gabinetu Zoologicznego UW"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 20:00
W Muzeum UW w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich można oglądać wystawę poświęconą historii tej niezwykłej kolekcji. Zalążek zbioru stanowiły materiały przyrodnicze nabyte od śląskiego barona Sylwiusza Munkwitza, ale szybko zasób Gabinetu został wzbogacony dzięki wyprawom badawczym organizowanym w odległe zakątki świata, a także dzięki obiektom pozyskanym przez uczonych - syberyjskich zesłańców.
Audio
  • "Kolekcja DNA. 200 lat Gabinetu Zoologicznego UW" (Eureka/Jedynka)
Plakat promujący wystawę Kolekcja DNA. 200 lat Gabinetu Zoologicznego UW
Plakat promujący wystawę "Kolekcja DNA. 200 lat Gabinetu Zoologicznego UW"Foto: mat.prom.

Choć do naszych czasów zbiory zachowały się w okrojonej formie, to niektóre okazy są unikatowe: żubr z 1830 r. będący przedstawicielem wymarłej genetycznie linii tych zwierząt, pancernik – efekt podróży wybitnego eksploratora Jana Sztolcmana do Ameryki Południowej, gołąb wędrowny i papuga karolińska - przedstawiciele wymarłych gatunków ptaków amerykańskich, czy czapla z 1864 r, w której wnętrzu przechowywano pieczęć z powstania styczniowego.

- Żubr pochodzi z 1830 roku. Jarocki, ówczesny szef Gabinetu Zoologicznego uzyskał zezwolenie od cara na pozyskanie żubra dla naukowców.  Dzięki tego typu pokazom liczymy się w nauce i jesteśmy w elicie światowej – powiedział prof. Dariusz Iwan z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN.

- Gabinet Zoologiczny należał do tej najbardziej spektakularnej kolekcji Uniwersytetu i takiej, która miała największe przełożenie na polskie społeczeństwo – przyznał Krzysztof Mordyński, historyk z Muzeum UW.

Wystawa będzie czynna do 1 marca 2019 r.

Więcej na ten temat w nagraniu audycji. Zachęcamy do wysłuchania. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Dariusz Iwan (Muzeum i Instytut Zoologii PAN), Krzysztof Mordyński (Muzeum UW) 

Data emisji: 21.12.2018

Godzina emisji: 19.07

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak