X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Kolekcja DNA. 200 lat Gabinetu Zoologicznego UW"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 20:00
W Muzeum UW w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich można oglądać wystawę poświęconą historii tej niezwykłej kolekcji. Zalążek zbioru stanowiły materiały przyrodnicze nabyte od śląskiego barona Sylwiusza Munkwitza, ale szybko zasób Gabinetu został wzbogacony dzięki wyprawom badawczym organizowanym w odległe zakątki świata, a także dzięki obiektom pozyskanym przez uczonych - syberyjskich zesłańców.
Audio
  • "Kolekcja DNA. 200 lat Gabinetu Zoologicznego UW" (Eureka/Jedynka)
Plakat promujący wystawę Kolekcja DNA. 200 lat Gabinetu Zoologicznego UW
Plakat promujący wystawę "Kolekcja DNA. 200 lat Gabinetu Zoologicznego UW"Foto: mat.prom.

Choć do naszych czasów zbiory zachowały się w okrojonej formie, to niektóre okazy są unikatowe: żubr z 1830 r. będący przedstawicielem wymarłej genetycznie linii tych zwierząt, pancernik – efekt podróży wybitnego eksploratora Jana Sztolcmana do Ameryki Południowej, gołąb wędrowny i papuga karolińska - przedstawiciele wymarłych gatunków ptaków amerykańskich, czy czapla z 1864 r, w której wnętrzu przechowywano pieczęć z powstania styczniowego.

- Żubr pochodzi z 1830 roku. Jarocki, ówczesny szef Gabinetu Zoologicznego uzyskał zezwolenie od cara na pozyskanie żubra dla naukowców.  Dzięki tego typu pokazom liczymy się w nauce i jesteśmy w elicie światowej – powiedział prof. Dariusz Iwan z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN.

- Gabinet Zoologiczny należał do tej najbardziej spektakularnej kolekcji Uniwersytetu i takiej, która miała największe przełożenie na polskie społeczeństwo – przyznał Krzysztof Mordyński, historyk z Muzeum UW.

Wystawa będzie czynna do 1 marca 2019 r.

Więcej na ten temat w nagraniu audycji. Zachęcamy do wysłuchania. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Dariusz Iwan (Muzeum i Instytut Zoologii PAN), Krzysztof Mordyński (Muzeum UW) 

Data emisji: 21.12.2018

Godzina emisji: 19.07

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak