X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Żyjemy coraz dłużej? Raport o zdrowiu Polaków

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 21:30
Według danych GUS, urodzona w Polsce w 2017 roku kobieta będzie żyła 81,8 lat, a mężczyzna 74. Jest to wynik plasujący się poniżej średniej Unii Europejskiej.
Audio
  • Żyjemy coraz dłużej? Raport o zdrowiu Polaków (Eureka / Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: DarkoStojanovic/CC0 Public Domain/pixabay

- Nieco bliżej średniej są kobiety, nieco dalej mężczyźni. Żebyśmy osiągnęli to przeciętne dalsze trwanie życia obecne w Unii, musimy poczekać jeszcze 12 lat - zaznacza gość audycji dr Paweł Goryński.

- Jeżeli mówimy o zdrowiu, to trzeba wymienić podstawowy miernik zdrowia populacji, czyli przeciętne dalsze trwanie życia. Jest to liczba lat, którą ma szansę przeżyć noworodek płci męskiej i żeńskiej urodzony w danym roku - opowiada dr Paweł Goryński z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny. - Po transformacji, aż do 2015 roku, mieliśmy stale zwiększające się przeciętne dalsze trwanie życia - wyjaśnia.

Głównymi przyczynami zwiększenia umieralności są choroby układu krążenia, nowotwory oraz urazy i zatrucia. Dr Paweł Goryński tłumaczy, że są one powodowane m.in. przez niewłaściwe żywienie, nadmierne picie alkoholu, palenie papierosów oraz niewielką aktywność fizyczną. Problemem jest także nadciśnienie, które jest zarówno chorobą, jak i czynnikiem ryzyka.

- Mamy pewne narzędzia, aby te czynniki ryzyka zmniejszyć. Tutaj trzeba wymienić Narodowy Program Zdrowia, który jest częścią ustawy o zdrowiu publicznym - dodaje ekspert.

Dlaczego w 2015 roku nastąpiło zahamowanie przeciętnego dalszego trwania życia? Ile lat Polacy żyją w zdrowiu? Jakie są zachowania prozdrowotne? Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Paweł Goryński (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny)

Data emisji: 27.12.2018

Godzina emisji: 19.05

kwh/abi

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Studenci pomagają sprzątać kosmiczne śmieci

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 19:07
Firma SpaceX przesunęła start rakiety Falcon 9, która miała wynieść w kosmos m.in satelitę PW-Sat2, skonstruowanego przez studentów Politechniki Warszawskiej. Rakieta miała wystartować w poniedziałek ok. godz. 19.30 polskiego czasu; nowego terminu jeszcze nie wyznaczono. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Misja sondy Hayabusa 2. Sensacja na światową skalę?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 19:53
Jeżeli ta misja się uda, to będzie sensacja na światową skalę. Japońska sonda Hayabusa 2 wyrzuciła już próbniki, które osiadły na asteroidzie Rjugu. 
rozwiń zwiń