X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Amerykanka na Kresach II Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 19:10
Historia amerykańskiej dziennikarki i pisarki Virgilii Peterson, która poślubiła polskiego ziemianina Pawła Sapiehę i zamieszkała w siedzibie rodu w Siedliskach w ówczesnym województwie lwowskim. Opisała swoje życie w książce "Amerykańska Księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk".
Audio
  • Obserwacje Amerykanki życia arystokracji II Rzeczypospolitej (Eureka/Jedynka)
Okładka książki Amerykańska księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk
Okładka książki "Amerykańska księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk"Foto: materiały prasowe/Karta

Virgilia przyjeżdża do Polski w 1933 roku. Trafia do egzotycznego świata polskiej arystokracji, w którym nowojorskie wychowanie musi skonfrontować z zastaną tu rzeczywistością. Z tej perspektywy spogląda na stosunki społeczne panujące w II Rzeczpospolitej, poznaje ówczesną elitę, obserwuje nadchodzącą wojnę oraz upadek państwa. Po wybuchu wojny wraca z dziećmi do Stanów Zjednoczonych, gdzie zostaje cenioną postacią życia literackiego.

Virgilia i Paweł poznali się we Francji. Ona pojechała tam uczyć się francuskiego, on zgłębiał nauki ekonomiczne. Virgilia była już raz zamężna. - Młodzi szybko się w sobie zakochali i postanowili wziąć ślub - mówi Adam Safaryjski, historyk. Ale to nie było takie łatwe. Obie rodziny było przeciwne związkowi. Sapiehowie uważali, że amerykańska żona jest zbyt egzotyczna dla ich syna i jest między nimi zbyt wiele różnic, zaś rodzice Virgilii nie wierzyli, że Sapiehowie są autentycznymi arystokratami i uważali, że to jacyś oszuści. Zanim doszło do śluby minęło 9 lat i wreszcie w 1933 roku w Londynie związek został zawarty.

Virgilia poczyniła wiele obserwacji dotyczących życia arystokracji, które potem zamieściła w książce. - Ona zauważyła, że ta grupa, która w Warszawie wydaje przyjęcia jest stosunkowo mała, bo reszta siedzi na wsi i stara się zarabiać pieniądze - mówi Anna Mieszczanek, znawczyni polskiej arystokracji.

Jakie podobieństwo było między Virgilią i matką Pawła Matyldą? Czym Virgilia zajmowała się w rodowej siedzibie w Siedliskach? Jak postrzegała Polskę i jak potoczyły się losy Pawła i Virgilii Sapiehów? Co stało się z majątkiem w Siedliskach? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Anna Mieszczanek (autorka historycznego blogu o polskich ziemianach), Adam Safaryjski (ośrodek KARTA)

Data emisji: 2.01.2019

Godzina emisji: 19.06

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dawne rezydencje kresowe. W jakim są stanie?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 20:00
Nakładem wydawnictwa IPN ukazał się album Grzegorza Rąkowskiego pt. "Kresowe rezydencje. Województwo wileńskie". Publikacja dokumentuje świat przedwojennych polskich dworów, zamków i pałaców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienia Angielki mieszkającej na Kresach

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 18:10
W audycji "Świat Kresów" omawiamy książkę "Angielka na Kresach. Wspomnienia z lat 1923-1939".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 1921 - pierwszy rok bez wojen w Niepodległej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 14:54
Sukces czy porażka, a może zdrada wobec sojuszników, czy najważniejsza dla II RP polityczna umowa międzynarodowa? 
rozwiń zwiń