X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Medycyna współczesna zapomina okazać pacjentowi serce

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 19:10
W "Eurece" rozmawiamy o etycznych, moralnych i naukowych aspektach pracy lekarza względem pacjenta. Dr Jarosław Wanecki zwraca uwagę, że współczesna medycyna w pogoni za nowymi technologiami diagnostyki dehumanizuje się, a lekarz traci kontakt z pacjentem.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Monkey Business Images/shutterstock

Dobry lekarz jest dla pacjenta jak spowiednik. Bo chorzy w zaciszu gabinetu mówią lekarzowi to, czego komu innemu nie powiedzą. - Słowo ma, możliwe, że najważniejsze znaczenie - podkreśla. Zwraca uwagę, że prawidłowo dopięte słowo do diagnozy, nawet pozytywnej, ma wielkie znaczenie. Bo źle dobrane słowa mogą zakłócić największą radość.

Dr Wanecki zauważa, że starsi lekarze wyznają zasadę, że z pacjentem nie należy rozmawiać. Średnie pokolenie lekarzy próbują rozmawiać, ale nikt ich nie uczył sposobów konwersacji z pacjentem. - Dopiero młodzi lekarze są uczeniu, jak rozmawiać z chorymi - podkreśla. i stwierdza, że niezaleznie od tego, gdzie lekarze zaczynają, ich rola kończy sie przy łózku chorego.

W setną rocznicę odzyskania niepodległości piórem dr Jarosława Weneckiego, pediatry, felietonisty, laureata Gloria Medicinae, wieloletniego prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Płocku, ukazała się książka "Ecce medicus - oto lekarz" opisująca polskiego lekarza, jego dzieje, postawy, postrzeganie, obowiązki, przywileje, wyzwania, karty chwały i grzechy.

To niezwykły zbiór osiemnastu opowiadań obrazujących pracę lekarzy, honorowych laureatów Medalu Gloria Medicinae, pokazanych w świetle stuletniej historii zawodu i wielu dylematów, z którymi  na przestrzeni lat musieli się oni mierzyć. Autor wolny zawód lekarza porównuje do niepodległości. - Zachowanie autorytetu państwa jest możliwe wyłącznie przy należytym wypełnianiu kodeksów, powołań i niestrudzonej pracy u podstaw, gdzie najwyższym prawem jest zawsze Człowiek - twierdzi dr Jarosław Wanecki.

Jakich zasad w zyciu nalezy przestrzegać? Posłuchaj całej rozmowy

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr Jarosław Wenecki (lekarz pediatra, felietonista, laureat Gloria Medicinae, wieloletni prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Płocku, autor książki "Ecce medicus - oto lekarz"

Data emisji: 3.01.2019

Godzina emisji: 19.06

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Panowie, do urologa marsz, nie ma się czego wstydzić

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 15:15
Krew w moczu, czyli zabarwiony na czerwono mocz, to pierwszy dzwonek alarmowy, że u mężczyzny coś złego się dzieje. Wtedy niezwłocznie trzeba iść do lekarza i sprawdzić, co jest przyczyną takiego stanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekarze chcą nagłośnić skrywany problem

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 14:31
Święta Bożego Narodzenia to kilka dni w roku, kiedy szczególnie ciepło myśli się o najbliższych. Nie na darmo kojarzą się z rodzinna atmosferą. Jednak nie wszystkim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Profilaktyka okulistyczna u dzieci

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2018 16:00
- Uważność jest tutaj bardzo wskazana - mówi dr Anna Maria Ambroziak, okulistka. - Obserwujmy, jak dziecko reaguje na bodźce, które są adekwatne do reakcji w danym wieku - dodaje.
rozwiń zwiń