"Dziedzictwo Asklepiosa. Medycyna kontra humanistyka"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 19:10
Na jakie choroby cierpieli znani artyści. m.in. Vincent van Gogh, Edward Munch czy Stanisław Wyspiański i jak te dolegliwości przekładały się na ich sztukę. Które nowożytne obrazy i rzeźby powinny znaleźć się w katalogu poświęconym związkom sztuki i medycyny i czym charakteryzowała się architektura najsłynniejszych europejskich szpitali?
Audio
Popiersie królowej Nefretete, żony faraona Amenhotepa IV w muzeum w Berlinie
Popiersie królowej Nefretete, żony faraona Amenhotepa IV w muzeum w BerlinieFoto: IgorKon/pixabay

Będzie można się o tym dowiedzieć podczas pierwszego z cyklu wykładów poświęconych związkom sztuki i medycyny: "Dziedzictwo Asklepiosa. Medycyna kontra humanistyka". Spotkania inauguruje Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w najbliższy poniedziałek (7.01). Cykl jest otwarty dla publiczności.

Dr Adam Tyszkiewicz zwraca uwagę, że podziwiając dzieła sztuki takie jak rzeźby czy obrazy można na nich dostrzec ludzi cierpiących na rożne schorzenia. Podaje wiele przykładów, wśród nich króla Echnatona, czyli faraona Amenhotepa IV, męża pięknej Nefretete, który nad Nilem wprowadził monoteizm. - W wielu dziełach sztuki przedstawiany jest z wydłużoną czaszką, wydłużonymi dłońmi i zapadniętą klatką piersiową - zwraca uwagę gość Jedynki. Podkreśla, że podobnie są przedstawiane jego dzieci i żona i zastanawia się, czy to artystyczna maniera, ale dochodzi do wniosku, że raczej wszyscy cierpieli na jakąś chorobę genetyczną.

Jakie jeszcze dzieła analizuje lekarz? Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Adam Tyszkiewicz (historyk, dyrektor Muzeum Historii Medycyny WUM)

Data emisji: 4.01.2019

Godzina emisji: 19.06

ag


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kolekcja DNA. 200 lat Gabinetu Zoologicznego UW"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 20:00
W Muzeum UW w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich można oglądać wystawę poświęconą historii tej niezwykłej kolekcji. Zalążek zbioru stanowiły materiały przyrodnicze nabyte od śląskiego barona Sylwiusza Munkwitza, ale szybko zasób Gabinetu został wzbogacony dzięki wyprawom badawczym organizowanym w odległe zakątki świata, a także dzięki obiektom pozyskanym przez uczonych - syberyjskich zesłańców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Judea i Galilea w czasach Jezusa

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2018 11:43
Kiedy na świat przyszedł Jezus, w Jerozolimie już od ponad 30 lat panował – z nadania Rzymian król Herod. Jak potoczyły się losy tej krainy po jego śmierci w 4 r. n.e.?
rozwiń zwiń